Cerar: Slovenija bo vztrajala pri uresničitvi arbitražne odločbe
Politika | 05.01.2018, 14:34 Petra Stopar
Na Brdu pri Kranju se končuje posvet slovenske diplomacije, ki se je med drugim vrtel okrog odnosov s Hrvaško. Že včeraj je predsednik države Borut Pahor izrazil pričakovanje, da bo Zagreb izpolnil arbitražno razsodbo, v današnjem nagovoru pa je premier Miro Cerar dejal, da bo Slovenija dosledno vztrajala pri uresničitvi odločbe. Hrvaška medtem svojim ribičem še vedno dovoljuje ribolov do sredine Piranskega zaliva in v arbitraži začrtane meje ne upošteva.
Kot je v nagovoru slovenskim diplomatom na tradicionalnem letnem posvetu dejal predsednik vlade, smo lahko v večji meri zadovoljni z odnosi s sosednjimi državami, od katerih v Hrvaški vidi največ izzivov: »Meja na morju je z odločitvijo sodišča določena, na kopnem pa nujno potrebujemo sodelovanje Hrvaške.«
Zato Cerar od ministrstva za zunanje zadeve še naprej pričakuje intenzivne diplomatske aktivnosti v podporo uresničitvi odločbe, predvsem v institucijah in državah članicah ter ostalih državah, ki lahko pri tem odigrajo pomembnejšo vlogo: »In tukaj je tudi vaša vloga, spoštovani veleposlaniki in veleposlanice, neprecenljivega pomena.« Cerar se je ob tem veleposlanikom in drugim diplomatom osebno zahvalil za njihovo vztrajno delo v prid Slovenije. Ta bo ob nadaljevanju hrvaškega ignoriranja arbitražne razsodbe morala uporabiti tudi ustrezna pravna sredstva. »Skratka, naša pot naprej je jasna: Slovenija bo dosledno vztrajala pri uresničitvi arbitražne odločbe, kar pričakujemo tudi od sosednje Hrvaške. Vse drugo pomeni odmik od evropskega in mednarodnega prava, s tem pa tudi odmik od interesov Republike Slovenije,« je povedal.
Da slovenska policija že od sobote naprej nedovoljene prestope meje na morju obravnava v skladu z določili zakona o tujcih, so včeraj sporočili z notranjega ministrstva. Kršitelju, ki nedovoljeno stopi v našo državo, glede na ta zakon predpiše kazen od 500 do 1200 evrov. Tistemu, ki globe ne poravna, lahko tudi zavrne vstop v Slovenijo.
Na kmetijskem ministrstvu so sicer pojasnili, da imajo hrvaški ribiči možnost pridobiti posebne dovolilnice in zakonito loviti v slovenskih vodah, a savudrijskih ribičev to ne zanima. Sprašujejo se, kdo bo dobil predvidenih 25 slovenskih dovolilnic, kolikor jih lahko ministrstvo v skladu z evropsko uredbo razpiše, medtem ko v Piranskem zalivu lovi približno 50, včasih pa tudi več savudrijskih ribičev.
Ti so na sinočnjem srečanju s predstavniki vlade v Zagrebu dobili zagotovila o zaščiti dosedanjih pravic, je povedal predsednik ribiškega ceha Istrske županije Robert Momić in pojasnil: »To pomeni, da lahko ribiči opravljajo svoje delo do sredinske črte v Piranskem zalivu, kot je bilo tudi pred slovensko implementacijo arbitražne sodbe ter da bo samo s pogovori s slovensko stranjo možno priti do mirne rešitve spora.« Da se morebitnih kazni ne bojijo in da jih bodo posredovali na hrvaško notranje ministrstvo, je za televizijo HRT povedal ribič Ecio Kocijančić.
Vukovarski veteran Petar Jonjić - Tromblon, ki je napovedal proteste sredi Piranskega zaliva, je zatrdil, da hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović »absolutno stoji za njim«. Protestno akcijo je poimenoval »Regata za Savudrijo«. Janjić je namreč predvčerajšnjim od premierja Andreja Plenkovića zahteval, naj v 72 urah uredi mejni spor, sicer bo pripeljal sto plovil na sredinsko črto, da bo zaščitil hrvaško ozemlje. Ta ultimat je zdaj podaljšal do ponedeljka in zavrnil očitke, da poziva k nasilju.
Na dogajanje se je odzvala tudi poslanka v Evropskem parlamentu iz vrst hrvaške konzervativne stranke Ruža Tomašić. Kot poudarja, namesto, da hrvaška vlada ribiče rešuje pred plačevanjem kazni, »naj raje s silo brani morsko mejo s Slovenijo« ter na »postopke slovenskih organov zoper ribiče odgovori s svojo policijo in vojsko«.