Ustvarjanje prazničnosti
Oddaje | 09.12.2017, 20:50 Nataša Ličen
Advent naj bo čas za nas, ki se raztegne na vse nam blizu. Prazniki niso generalno čiščenje in gore peke, praznik je to, da smo dobre volje, da imamo čas, da ure minevajo in nam ni treba nikamor. Morda mnogi danes hrepenijo prav po tem.
Ker vse leto živimo v vrvežu, je težko zaživeti mirnost. Ključni občutek praznikov je razpolaganje s časom, da odpadejo obveznosti, ki jih imamo ostale dni. Iščimo stvari, ki nas razveseljujejo. Drug drugemu dajajmo prisotnost, globoko poslušanje, morda pa si večina želi prav tega, zato obrnimo svoje zanimanje v drugega, presenečeni bomo, koliko stvari lahko izvemo. O tem smo se pogovarjali v sobotni oddaji »Za življenje, za danes in jutri« z Alenko Rebula.
Alenka Rebula, pesnica, pisateljica, profesorica psihologije: »Advent je čas umiritve. To naj ne bi bil čas hitenja, nalaganja novih obveznosti in izsiljevanja sadov ter pričakovanja, ki raste. Najboljši način bi bil vračanje v velik notranji mir, ki je primeren za zimski čas, ki je čas poglobitve, tišine in notranjih darov. V tem času prižigamo luči, luč pa prižgemo zato, da vidimo v temi, da vidimo tisto, kar je v nas lepo, dobro in ljubeče.«
Biti v ljubezni ni neko ždenje v izogib konfliktom
»Civilizacija je ukinila letne čase. Luč imamo kadarkoli, ogrevamo in hladimo kadarkoli. V mestu težko opazimo ciklus obnavljanja in po drugi strani umiranja. Naši predniki, ki so živeli v globoki povezanosti in odvisnosti s svojim okoljem in življenjem, so bili na to bolj pripravljeni. Mi smo si ustvarili umetni brezčasni prostor, kjer je v vsakem trenutku vse mogoče. Podaljšati ali skrajšati noč, … vse lahko spreminjamo in vse je lahko poljubno. Izstopili smo iz teh naravnih zakonov, ker se nam zdi, da ni treba, da se čemurkoli podrejamo. Vračanje v naravne zakone je tisto, kar nam vrača harmonijo. Tudi občutek varnosti, ker ko smo v stvareh, ki so realne, smo veliko bolj na varnem, kot če smo v neki resničnosti, ki je iz naše glave, vsiljena in jo moramo vzdrževati umetno z nekim velikim naporom.«
Pravi mir je živi mir, ko se vse dogaja v usklajenosti
"Lani smo v sklopu seminarjev Vera vase naredili seminar prav o praznikih in o pripravi na praznike. Po eni strani je bilo zabavno, po drugi tragično. Ugotavljali smo, s kakšno paniko ljudje sprejemajo prihajanje praznikov. Vsi so nekje priznali, da je to lahko grozna obremenitev. Treba bo izpeljati stvari, vse naj bi bilo popolno, vsi pa smo na izpitu, kako ustvariti čudovito in srečno ozračje, ki ga potem vedno kaj pokvari. Nekdo zboli, drugi se skrega, tretji odpotuje in se skuša rešiti sorodnikov, … dogaja se marsikaj. Na koncu smo ugotovili, da je to lahko res travma. Mogoče bi lahko bil prvi korak, da premislimo, če je res vse kar počnemo potrebno, nujno, in če nas veseli. Opravimo pregled, avanturo, kaj od praznikov je za nas res lepo, kar nas sprosti in kar prinaša mir.«
Izmenjujmo si trenutke, ko slišimo sebe in druge
»Dom je prostor, kjer se oddahnem. Ta občutek, ko pridemo domov, je zelo lep. Nekdo nas tam čaka in tisti prostor je naš. Za seboj zapremo vrata, in zunaj ostanejo vse stvari, ki nas preganjajo. Dom je zavetje, zaledje, gnezdo, prostor za generacije. V tem prostoru naj bi praznovali, v globljem smislu, izključili vse kar vnaša nemir, zahteve in pritiske. Občutek doma najbolj kvarijo vdori, ko imamo občutek, da dom ni naš. Dom je zelo pomemben, je prostor telesa in duše, v primeru družine je dom prostor družine, potreben zaščite. Dom je, ko ima človek občutek, da je vsaj en prostor na svetu, kjer on odloča, kaj se bo dogajalo, kdaj in s kom. Vsi imamo pravico do tega, in potrebo.«
Prisluhnite celotnemu decembrskemu pogovoru z Alenko Rebula, tudi vse ostale iz letošnjega leta najdete v audio arhivu na naši spletni strani.