Policija
Policisti 12. februarja na stavko, o njej razmišljajo tudi v negi in socialnem varstvu
Politika | 21.12.2017, 14:19 Petra Stopar
V začetnih mesecih novega leta bodo poleg gasilcev, nekaterih zaposlenih v javni upravi in javnem sektorju ter šolnikov stavkali tudi policisti. Delo bodo prekinili 12. februarja ob 7. uri. O stavkovnih aktivnostih razmišljajo tudi zaposleni v socialnovarstvenih zavodih in zdravstvenih domovih.
Predstavniki Policijskega sindikata Slovenije in Sindikata policistov Slovenije bodo podrobnosti o napovedani stavki, ki bo potekala tako v policiji kot na pristojnem ministrstvu, predstavili v petek. Že iz dopisa o napovedi stavke, ki ga je policijski sindikat posredoval vladi in medijem, pa je razvidno, da se stavkovne zahteve vežejo na lani podpisan stavkovni sporazum. Tega je po oceni sindikatov vlada kršila z aneksom h kolektivni pogodbi za državno upravo, ki ga je s predstavniki sindikatov podpisala poleti po pogajanjih o odpravi plačnih anomalij.
Kot so prepričani policisti, je stavka »ostala edini način za uveljavitev pravic zaposlenih, ki jih je vlada z nezakonitim, prikritim in manipulativnim ravnanjem v okviru pogajanj za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti v celoti izničila«.
V napovedi stavke policisti med drugim zahtevajo izplačilo posebne nagrade za vsako leto opravljenega dela, nadomestilo za dolžnost ukrepanja ob vsakem času v višini 120 evrov bruto mesečno, ovrednotenje prepovedi članstva v političnih strankah v višini 60 evrov mesečno, odpravo anomalij pri poklicnem in starostnem upokojevanju policistov ter ureditev pravic kariernega policista v tarifnem delu kolektivne pogodbe za policiste.
Policisti pravijo, da bodo v času stavke zagotovili minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi, premoženja in izpolnjevanje mednarodnih obveznosti, ter da bodo pravočasno, učinkovito in v skladu z navodili nadrejenih dosledno opravljali zakonsko obvezne naloge.
Dodajmo še, da sta stavkovne aktivnosti začela tudi sindikat delavcev v zdravstveni negi ter sindikat zdravstva in socialnega varstva. Oba združujeta osemdeset odstotkov vseh članov, ki so zaposleni v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, domovih za starejše, centrih za socialno delo, posebnih socialnovarstvenih zavodih, lekarnah, zdraviliščih in drugih ustanovah. Opozorili so, da pomanjkanje kadra že dosega kritične meje, zaposleni so iztrošeni, kar se odraža tudi v bolniški odsotnosti. Zahtevajo pa tudi spoštovanje prostih vikendov, ustrezno plačilo praznikov in nedelj ter nočnega dela.