Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Predstavitev knjige o Janezu Zdešarju (foto: Družina)
Predstavitev knjige o Janezu Zdešarju

Janez Zdešar – Velik pričevalec vere v težkih časih

Slovenija | 14.11.2017, 13:32 Marjana Debevec

Na Družini so včeraj predstavili knjigo Janeza Zdešarja z naslovom Pričevalec težkih dni. Na začetku pričujoče knjige je objavljena prva verzija, ki je nastala še preden je avtor zapustil domovino. V drugem delu knjige so objavljeni prispevki, ki osvetljujejo msgr. dr. Janeza Zdešarja kot izrednega duhovnika in velikega domoljuba.

Msgr. dr. Janez Zdešar je preživel koncentracijsko taborišče Teharje. Uspelo se mu je rešiti in se bosemu prebiti do Ljubljane. 19 let starega fanta so skrile sestre usmiljenke. Med bivanjem pri njih je napisal prvo verzijo svojih spominov, v kateri je opisal pot čez Ljubelj, izdajo Angležev, vrnitev v Jugoslavijo, dneve na Teharjah in končno rešitev v svobodo, ki mu je bila vse življenje pomembna vrednota. Drugo verzijo spominov je Zdešar napisal leta 1946 v bogoslovju v Briksnu.

Slovensko Cerkev je po njegovih besedah Zdešar dojemal širše: vanjo je vključeval tudi zdomstvo in zamejstvo. Zbiral je denar za gradnjo cerkve, poskrbel za knjige, pomagal pri izobraževanju.

Bil je razgledan intelektualec in izreden organizator. Zdešarjeva zapuščina je ogromna, zato bo potrebnih še veliko raziskav, je ob predstavitvi povedal Blaž Otrin.

Poleg svojih zapiskov in dokumentov je Janez Zdešar nadškofijskemu arhivu dal zapuščino izseljenskih duhovnikov in svojo korespondenco z ljubljanskimi ordinariji in slovenskimi škofi. Veliko gradiva je javnosti nedostopnega.

Knjiga sicer obsega predstavitev njegove življenjske poti, ki jo je orisala Tamara Griesser-Pečar, o njegovem delovanju izseljenskega duhovnika je poročal Janez Pucelj, kako je Zdešarja spremljala in nadzorovala Udba, je razkril Jurij Emeršič, Zdešarjeva razmišljanja o slovenski Cerkvi je orisal Roman Globokar, njegovo arhivsko zapuščino pa je prikazal Blaž Otrin. V zadnjem delu so objavljene fotografije, ki prikazujejo življenje tega velikega Slovenca od otroških dni.

Predstavitev knjige o Janezu Zdešarju
Predstavitev knjige o Janezu Zdešarju © Družina

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...