Papež Frančišek z državno svetovalko Suu Kyijevo
Papež predstavnikom mjanmarskih oblasti o nujnosti spoštovanja človekovih pravic
Svet | 28.11.2017, 12:10 Marjana Debevec
Papež Frančišek se je drugi dan obiska večinsko budističnega Mjanmara srečal s tamkajšnjim predsednikom in državno svetovalko Suu Kyijevo, ki ga je pozdravila tudi na srečanju s predstavniki oblasti. Izpostavila je številne izzive, s katerimi se država sooča in zatrdila, da je mir edina pot, ki vodi v prihodnost. Papež pa je v začetku svojega nagovora dejal, da je V Burmo prišel predvsem zato, da bi molil s tamkajšnjo majhno katoliško skupnostjo in jo potrdil v veri. Obenem pa želi opogumiti vse tiste, ki si prizadevajo za bolj pravično družbeno ureditev, ki bo temeljila na spravi in vključevanju vseh.
Mjanmarski narod je veliko trpel, danes pa se je odpravil na pot miru in zdravljenja ran notranjih konfliktov in sovražnosti, ki so ustvarile globoke delitve, je poudaril papež. Mir in narodno spravo je po njegovih besedah mogoče doseči le z delom za pravičnost in spoštovanje človekovih pravic, kar vključuje tudi spoštovanje pravic vseh etničnih skupin in vladavine prava.
Prednostno nalogo pri tem imajo po besedah svetega očeta verske skupnosti, ki ne smejo biti vir delitev, ampak vodilna sila za edinost, odpuščanje, strpnost in modro oblikovanje države.
»Verstva lahko igrajo pomembno vlogo tudi pri zdravljenju čustvenih, duhovnih in psiholoških ran ljudi, ki so trpeli zaradi konfliktov«, je zatrdil sveti oče. Po njegovih besedah lahko religije pomagajo izkoreniniti tudi vzroke za konflikt in graditi mostove dialoga. Veliko znamenje upanja je po njegovih besedah v tem, da si verstva skupaj prizadevajo ustvarjati kulturo srečanja in solidarnosti, saj tako delujejo za skupno dobro.
Prihodnost pa je po papeževih besedah v rokah mladih, ki jih je treba vzgajati ne le na tehničnem področju, ampak predvsem za etične vrednote kot so poštenost, celovitost in človeška solidarnost. To bo namreč zagotovilo utrditev demokracije in gradnjo edinosti v celotni družbi.
Verskim voditeljem: Edinost ne pomeni uniformiranosti!
Že pred tem dogodkom se je papež Frančišek na nadškofiji srečal z verskimi voditelji v državi. Med njimi so bili budisti, muslimani, hindujci, Judje, anglikanci in katoličani. Osrednja tema pogovora je bila edinost v različnosti, ki pa po papeževih besedah ne pomeni uniformiranosti. Slednja je papeževih besedah kulturna kolonizacija in smrt človeškosti. Razlike med nami so namreč bogastvo, saj nas učijo dialoga in bratstva, je zatrdil.
Zatem se je sveti oče še zasebno sestal z budističnim voditeljem Sitagoujem Sayadawom. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Greg Burke je izjavil, da sta izpostavila spodbujanje miru in bratsko sožitje kot edino možno pot za prihodnost.