Papež v Mjanmaru
Papež prispel v Mjanmar
Cerkev po svetu | 27.11.2017, 13:23 Marta Jerebič
Papež Frančišek je zjutraj po našem času prispel v Mjanmar in tako začel svoje 21. mednarodno potovanje, tretje v Azijo, ki ga bo vodilo še v Bangladeš. Na letališču v Yangonu ga je poleg cerkvenih in političnih oblasti pričakalo nekaj sto otrok in predstavnikov etničnih skupin v tradicionalnih oblačilih. Dogodek ni predvideval nagovorov, prav tako drugih javnih dogodkov danes ni bilo na programu. Uradna slovesnost bo namreč jutri v predsedniški palači. Prav v teh urah pa naj bi se Frančišek na nadškofiji v Yangonu zasebno srečal z vodjo vojske.
Vojaški general Min Aung Hlaing nadzoruje kar tri ključna ministrstva – obrambno, notranje in meje. Sprva srečanje z njim ni bilo predvideno, a je papeža v nujnost tega prepričal yangonski kardinal Charles Bo. Po njegovem mnenju bo namreč to prvi korak k reševanju vprašanja pripadnikom muslimanske manjšine Rohinga, ki so morali bežati v Bangladeš. Spomnimo, da so spopad z mjanmarsko vojsko izzvali sami, dejstvo pa je tudi, da jim budistični Mjanmar odreka državljanstvo. Sveti oče želi spodbuditi religije h gradnji miru v spoštovanju pravic in identitete vsakogar. S tega vidika bo pomembno tudi srečanje s predstavniki budizma. Medtem ko je Mjanmar dočakal prvi obisk papeža, pa bo za Bangladeš, kamor bo Frančišek odpotoval v četrtek, to že drugi oziroma tretji obisk kakega papeža. Leta 1970, ko je Daka spadala še pod vzhodni Pakistan, je območje obiskal Pavel VI. Janez Pavel II. pa se je tam mudil leta 1986. Čeprav se na prvi pogled zdi, da je Bangladeš malce manj kompleksna država v primerjavi z Mjanmarom, pa ima vseeno kar nekaj izzivov. Gre za 8. najbolj poseljeno in eno najrevnejših držav na svetu. Katoličanov je odstotek, v Mjanmaru pa le 0,2 odstotka.
Po besedah vatikanskega državnega tajnika, kardinala Pietra Parolina, bo papež zaradi bližine Severni Koreji v Aziji znova pozval k dialogu. Izrazil je prepričanje, da drugače ni mogoče na miren način razrešiti teh tako zaskrbljujočih razmer. Kot so papeži že velikokrat poudarili, se z mirom ničesar ne izgubi, medtem ko se lahko vse izgubi z vojno, še posebej če gre, kakor v tem primeru, za jedrsko vojno, je dejal kardinal Parolin.
Morda še to, da je bilo sprva predvideno, da papež obišče Indijo in Bangladeš. Ker pa se v Indiji niso nič zganili oziroma vladajoči hindujski stranki ni do papeževega obiska, so v zadnjem hipu dodali Mjanmar.