Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Rim potrdil novo volilno zakonodajo

Slovenci po svetu | 28.10.2017, 00:17 Tone Gorjup

Italija je dobila novo volilno zakonodajo. Potem, ko so jo 13. oktobra potrdili v poslanski zbornici, je sredi tedna dobila še podporo senata. Slovenska skupnost je že opozorila, da nova zakonodajo nikakor ne zagotavlja izvolitve predstavnika slovenske manjšine v italijanski parlament, če že, pa zgolj po dobri volji velikih strank.

Italijani bodo v skladu z novim zakonom tretjino poslancev izvolili po večinskem, preostale pa po proporcionalnem sistemu. Po novem bo treba prekrižali le en kvadratek: glas za kandidata na večinskem delu bo hkrati glas za njegovo stranko na proporcionalnem.Vse kandidate bodo določili v strankarskih centralah, preferenčnih glasov ne bo. Poznavalci ocenjujejo, da bo to omogočilo še večjo razdrobljenost političnega prostora in nepredvidljive povolilne koalicije.

Za slovensko manjšino ni sprememb. Levi politični pol bo svojega kandidata verjetno skušal umestiti na izvoljivo mesto Demokratske stranke. Za stranko Slovenska skupnost so vrata v parlament še naprej zaprta. V slednji so opozorili, da bodo o tem, kdo, če sploh kdo naj zastopa slovenjsko manjšino, odločale velike stranke in ne manjšina sama. Tako imenovani olajšani 20-odstotni vstopni volilni prag na deželni ravni za liste jezikovnih manjšin je približno desetkrat višji od realnih zmogljivosti slovenske skupnosti v Furlaniji Julijski krajini. V Slovenski skupnosti dodajajo, da nova zakonodaja narodni manjšini onemogoča, da predstavi svojo listo ter svobodno, pregledno in suvereno izbira svoje zastopnike v obe veji italijanskega parlamenta. Medtem pa je za francosko in nemško manjšino poskrbljeno. Italijanski zunanji minister Angelino Alfano je 10. oktobra med obiskom v Sloveniji sicer zagotovil, da vladno dopolnilo predvideva možnost izvolitve predstavnikov manjšine tako v poslansko zbornico kot senat, kar je pohvalil tudi naš zunanji minister Karel Erjavec. Ker pa je vlada premierja Paola Gentilonija novo zakonodajo vezala na glasovanje o zaupnici, je bila ta kljub velikemu nasprotovanju opozicije sprejeta hitro in brez popravkov. Slovenska skupnost sicer upa, da bo italijansko ustavno sodišče, ki je doslej že večkrat razveljavilo poskuse spreminjanja zakonodaje v smeri dušenja demokracije, tudi tokrat ravnalo enako. Slovenske oblasti se še niso odzvale, čeprav so po zakonu dolžne zaščititi slovenske narodne manjšine.

Slovenci po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«