V Avstriji zmaga ljudske stranke s Sebastianom Kurzem
Evropska Unija | 16.10.2017, 11:04 Petra Stopar
Zmagovalka parlamentarnih volitev v Avstriji je ljudska stranka z 31-letnim predsednikom Sebastianom Kurzem, ki je neuradno novi kancler. Za zdaj še ni jasno, ali se Avstriji obeta nadaljevanje velike koalicije ali bo Kurz v vlado povabil svobodnjake. Končni izid volitev bo znan v četrtek, ko bodo prešteli še vse po pošti poslane glasovnice.
Ljudska stranka je glede na volilne projekcije dobila 31,6 odstotka glasov, socialdemokrati 26,9, svobodnjaki pa 26 odstotkov glasov. Vodja socialdemokratov Christian Kern ni želel povedati, ali se stranka seli v opozicijo ali želi sodelovati v vladi. Je pa potrdil, da sam namerava ostati v politiki. V parlament sta se prebili še stranka Neos ter lista Pilz, medtem ko Zeleni, kot kaže, ne bodo prestopili štiriodstotnega volilnega praga.
Dosedanji zunanji minister Kurz, ki računa na kanclerski mandat, takoj po razglasitvi neuradnih izidov ni želel razkriti, koga si želi v koaliciji, je pa dejal: »Seveda sem presrečen in ves iz sebe. Mesece smo si prizadevali ustvariti to gibanje. Marsikdo je rekel, da to ne bo delovalo, toda danes so nam Avstrijci izkazali velikansko zaupanje. Zdaj sem izjemno hvaležen in ga ponižno sprejemam. To zaupanje nam tudi nalaga, da v Avstriji dosežemo spremembe, ki si jih mnogi želijo. Tega se bomo zdaj lotili.«
Da bo nastala koalicija, ki se bo resnično lotila reševanja težav, upa koroški Slovenec Ludvik Druml: »Rešitev upravnega sistema, saj imamo zapleteno in pretežko upravo, imamo problem socialnih zavarovanj in še veliko drugega … Ljudem je treba povedati, da tako ne bo šlo več naprej.«
Da gre pri zmagi ljudske stranke v Avstriji za premik na desni politični pol, se ne strinja nekdanji slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina, ki meni, da danes ni več klasičnih delitev, »sploh pa ne v primeru Kurza, saj je uspel pridobiti tudi veliko glasov neopredeljenih sredinskih volivcev«. Andrej Rahten, prav tako nekdanji veleposlanik na Dunaju, pa je o politični usmerjenosti Avstrije po teh volitvah povedal: »Splošen evropski trend je, da se volilno telo nagiba v desno sredino, vendar pa je uspeh ljudske stranke povezan tudi s fenomenom osebnosti Sebastiana Kurza.«
Če mu bo predsednik republike Alexander Van der Bellen podelil mandat za sestavo vlade, bo Kurz z 31 leti verjetno postal najmlajši premier v Evropi in tudi najmlajši premier v zgodovini Avstrije.