NSi zaskrbljena nad alarmantnim stanjem v UKC Ljubljana
Politika | 27.10.2017, 15:39 Petra Stopar
Poslanci NSi predlagajo sklic nujne seje odbora za zdravstvo zaradi razmer v ljubljanskem kliničnem centru. Kot je opozoril Jernej Vrtovec, je stanje v UKC v zadnjem času alarmantno in zelo zaskrbljujoče, pa ne le na pediatriji in otroški srčni kirurgiji, ampak tudi na drugih oddelkih.
Kot je znano, je ta teden s položaja odstopil vodja službe za kardiologijo na pediatrični kliniki Samo Vesel, ker vodstvo UKC ni razveljavilo varnostne analize smrti dojenčka pred dvema letoma. Analiza po njegovem kaže na to, da bi bilo smrt možno preprečiti, očitki pa so leteli nanj in na kardiologa Tomaža Podnarja. Oba sta zaradi istega razloga že vložila tožbo proti UKC. Zaradi razmer ministrica Milojka Kolar Celarc od kliničnega centra zahteva poročilo, zdravniško zbornico pa poziva k izrednemu nadzoru omenjenega primera.
UKC je po besedah Jerneja Vrtovca srce našega zdravstvenega sistema, je njegova hrbtenica, največja bolnišnica, kjer se združuje ogromno znanja. Žal pa zaradi slabih medsebojnih odnosov, neurejenih razmer, neurejenega finančnega stanja vse več uspešnih strokovnjakov odhaja iskati priložnosti v tujino. Vrtovec je prepričan, da je za to stanje po treh letih mandata najbolj odgovorna ministrica za zdravje. Namreč, vlada je na predlog ministrstva za zdravje imenovala večino članov sveta UKC in ima škarje in platno v rokah, da bi se stanje v UKC izboljšalo. Ampak tudi člani, ki jih je imenovala, so odstopili, zdaj pa svet UKC sploh nima predsednika.
»Problem slovenskega zdravstva ta trenutek ni več politično vprašanje, ampak je vprašanje odgovornosti posameznikov, ki so na odgovornih funkcijah. Prepričan sem, da bi šok terapija, s tem ko bi Kolar Celarčeva postala nekdanja ministrica, zelo koristila. Tako bi imel kdo priložnost, da v roku pol leta na novo postavi zlasti pediatrijo v UKC Ljubljana. Tiste, ki so takšno stanje povzročili, pa je treba zamenjati,« je še dejal.
Sicer pa je razpravi o zdravstvu, natančneje problematiki čakalnih vrst, sejo včeraj namenila parlamentarna komisija za človekove pravice in peticije pod vodstvom Eve Irgl (SDS). Tudi tam je bilo do ministrstva izrečenih veliko kritik, saj so tako v koalicijski SD kot opoziciji so menili, da bi bilo treba storiti več za skrajševanje vrst. Podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije Dean Klančič pa je dejal, da novela zakona o zdravstveni dejavnosti deluje »ravno obratno, torej čakalne dobe podaljšuje«. Različne rešitve, denimo omejitve dela za mlade zdravnike in omejevanje podeljevanja koncesij, po njegovih besedah vodijo v manjšo dostopnost zdravstvenih storitev.