Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež Frančišek - Angelus (foto: CTV)
Papež Frančišek - Angelus

Papež: Blagri so sestavine srečnega življenja

Cerkev po svetu | 01.11.2017, 16:03 Petra Stopar

Današnji zapovedani in slovesni praznik vseh svetih je papež Frančišek označil kot »naš« praznik. A ne zato, ker bi bili mi tako dobri, temveč, ker se je Božja svetost dotaknila našega življenja. Svetniki po papeževih besedah niso neki brezhibni modeli, temveč osebe, ki jih lahko primerjamo z barvnim oknom številnih cerkva. Skozi njih prihaja luč v različnih barvah. Svetniki so naši bratje in sestre, ki so v svoje srce sprejeli Božjo luč in jo posredovali svetu, in to vsakdo v svojem barvnem odtenku.

Papež Frančišek je za tem pojasnil, kaj hoče Jezus reči, ko govori o blagrih: »Povedati hoče, da je evangelij vesela novica, je pot sreče. Kdor je z Jezusom, je blažen, srečen. Sreča namreč ni v tem, da nekaj imamo ali da postanemo pomembni, resnična sreča je biti z Gospodom, živeti v ljubezni.« Po teh besedah je sveti oče povprašal ljudi, ki so ga poslušali na Trgu sv. Petra, ali verjamejo, da je tako. Ko je hudomušno ponovil svoje vprašanje, je dobil nedvomno pritrdilen odgovor.

Nadaljeval je z razlago, da so sestavine srečnega življenja prav blagri. Srečni so ljudje, ki so preprosti, ponižni, ki dajo prostor Bogu, ki se borijo za pravičnost, so usmiljeni do vseh, ohranjajo čisto srce, se vedno zavzemajo za mir in ostajajo v veselju ter tudi v trpljenju ne sovražijo in na hudo odgovarjajo z dobrim. Ljudje, ki se ravnajo po tem zemljevidu krščanskega življenja, hodijo za Jezusom sredi svojega vsakdana. Praznik vseh svetih je torej praznik vseh, ki so dosegli cilj, označen na tem zemljevidu. To niso zgolj svetniki s koledarja, temveč številni bratje in sestre, ki smo jih morda srečali in poznali. To je praznik družine, tolikih preprostih in skritih oseb, ki dejansko pomagajo Bogu, da ohranja svet. In tudi dandanes jih je veliko, je še ponovil. Povabil je, naj jim s prisrčnim aplavzom namenijo svoj pozdrav.

V nadaljevanju je dejal: »To so, kot pravi prvi blagor, ubogi v duhu. Kaj to pomeni? Pomeni, da ne živijo za uspeh, za oblast in denar. Vedo, da kdor sebi nabira zaklade, ni bogat pred Bogom. Verujejo, da je Bog zaklad življenja in ljubezen do bližnjega edini resnični vir zaslužka. Včasih smo nezadovoljni, ker nam nekaj manjka ali pa zaskrbljeni, če nas ne upoštevajo kot bi mi radi. Spomnimo se, da ni v tem naša sreča, temveč je ta v Gospodu in v ljubezni: samo z njim, samo če ljubimo živimo srečno.«

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče) Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče)

Znan je datum posvečenja novega soboškega škofa

Iz tiskovnega urada Katoliške Cerkve so sporočili, da bo škofovsko posvečenje novega soboškega škofa dr. Janeza Kozinca v nedeljo, 14. septembra ob 16. uri, v župnijski cerkvi Povišanja sv. Križa ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...