Alep kot ikona sirskega preporoda
Cerkev po svetu | 02.10.2017, 08:51 Petra Stopar
Katoliška Cerkev v Alepu po koncu vojne v tem sirskem mestu išče načine obnove, tako duhovne kot zunanje. O njej je pred dnevi na obisku v Italiji spregovoril apostolski vikar za katoličane latinskega obreda v Alepu. Povedal je, da se je v Sirijo začelo vračati veliko število beguncev.
Po poročanju Družine, ki povzema agencijo Kathpress, je škof Georges Abou Khazen na povabilo sklada Pro Oriente v teh dneh obiskal Italijo in tam spregovoril o »premagovanju razlik« in »medsebojnem odpuščanju« kot pravi poti do preporoda Sirije. Trenutni položaj v tej državi opisal z besedami, da so »izzivi zelo veliki, a da je navzoča tudi prekipevajoča volja do življenja«. Škof je povedal, da življenje v Alepu zaznamujejo »upanje, izzivi in še vedno tudi trpljenje«, obenem pa je mesto postalo »ikona preporoda v državi«.
Izgon islamskih milic je zbudil upanje ne le v Alepu, ampak v celotni Siriji. Upanje na umik vseh terorističnih skupin je premagalo strah pred razdelitvijo Sirije in odprlo možnost za ureditev sodobne države, v kateri bodo »pripadniki različnih verskih in narodnostnih skupin živeli v miru in sožitju«.
Odločilnega pomena pri vsem tem je »medsebojno odpuščanje«, je poudaril apostolski vikar. »Brez odpuščanja ni ljubezni do bližnjega, ni kulture, ni prihodnosti. Obstaja le smrt. O tem moramo pričevati kristjani. Mnogi nas imajo za nevernike, vendar podobno razmišlja tudi veliko muslimanov,« je prepričan škof Khazen.
Kot znamenje upanja označuje dejstvo, da so se begunci začeli vračati v domovino. V zadnjem času naj bi jih bilo pol milijona. Apostolski vikar je še napovedal, da bodo v Alepu kmalu pripravili skupno sinodo vseh katoliških skupnosti (latinskega, bizantinskega, maronitskega, sirskega, kaldejskega in armenskega obreda), ki imajo v mestu svoje pripadnike. Simbol za sinodo bosta učenca na poti v Emavs, ki »potrta in obupana stopata po poti, nato pa srečata Kristusa«.