Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Alep kot ikona sirskega preporoda

Cerkev po svetu | 02.10.2017, 08:51 Petra Stopar

Katoliška Cerkev v Alepu po koncu vojne v tem sirskem mestu išče načine obnove, tako duhovne kot zunanje. O njej je pred dnevi na obisku v Italiji spregovoril apostolski vikar za katoličane latinskega obreda v Alepu. Povedal je, da se je v Sirijo začelo vračati veliko število beguncev.

Po poročanju Družine, ki povzema agencijo Kathpress, je škof Georges Abou Khazen na povabilo sklada Pro Oriente v teh dneh obiskal Italijo in tam spregovoril o »premagovanju razlik« in »medsebojnem odpuščanju« kot pravi poti do preporoda Sirije. Trenutni položaj v tej državi opisal z besedami, da so »izzivi zelo veliki, a da je navzoča tudi prekipevajoča volja do življenja«. Škof je povedal, da življenje v Alepu zaznamujejo »upanje, izzivi in še vedno tudi trpljenje«, obenem pa je mesto postalo »ikona preporoda v državi«.

Izgon islamskih milic je zbudil upanje ne le v Alepu, ampak v celotni Siriji. Upanje na umik vseh terorističnih skupin je premagalo strah pred razdelitvijo Sirije in odprlo možnost za ureditev sodobne države, v kateri bodo »pripadniki različnih verskih in narodnostnih skupin živeli v miru in sožitju«.

Odločilnega pomena pri vsem tem je »medsebojno odpuščanje«, je poudaril apostolski vikar. »Brez odpuščanja ni ljubezni do bližnjega, ni kulture, ni prihodnosti. Obstaja le smrt. O tem moramo pričevati kristjani. Mnogi nas imajo za nevernike, vendar podobno razmišlja tudi veliko muslimanov,« je prepričan škof Khazen.

Kot znamenje upanja označuje dejstvo, da so se begunci začeli vračati v domovino. V zadnjem času naj bi jih bilo pol milijona. Apostolski vikar je še napovedal, da bodo v Alepu kmalu pripravili skupno sinodo vseh katoliških skupnosti (latinskega, bizantinskega, maronitskega, sirskega, kaldejskega in armenskega obreda), ki imajo v mestu svoje pripadnike. Simbol za sinodo bosta učenca na poti v Emavs, ki »potrta in obupana stopata po poti, nato pa srečata Kristusa«.

Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...