ZDA odrekajo gostoljubje mladim priseljencem
| 06.09.2017, 11:13 Andrej Šinko
Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa je ukinila program, ki približno 800.000 nezakonitim priseljencem, ki so v ZDA prišli kot otroci, omogoča bivanje in delo v tej državi ter jih ščiti pred izgonom. Kongres ima zdaj pol leta časa za pripravo nove zakonodaje, v tem času pa ZDA ne bodo izgnale ljudi, ki koristijo ta program. Trumpovi odločitvi je pred Belo hišo nasprotovalo več sto protestnikov, ameriški škofje pa opozarjajo, da je odločitev ponižujoča in zahtevajo rešitve.
Omenjeni programa je pred deportacijo ščitil tako imenovane sanjače, neregistrirane priseljence, ki so v ZDA prišli kot otroci oziroma pred 16. letom starosti. Omogočal jim je, da so na podlagi obnovljivih dvoletnih dovoljenj delali ali študirali v ZDA. Predsednik Trump je ukinitev tega napovedal že med predvolilno kampanjo, pozneje pa se je o tem razpravljalo tudi v povezavi s financiranjem izgradnje zidu na meji z Mehiko, ene glavnih Trumpovih predvolilnih obljub. Nekateri kongresniki so želeli program ohraniti v zameno za kongresno odobritev sredstev za gradnjo zidu.
Ameriška administracija je odločitev o ukinitvi programa utemeljila s tem, da ZDA ne morejo sprejeti vsakega, ki bi si to želel. Prav tako pa njeni predstavniki trdijo, da je ukrep predsednika Baracka Obame privedel do vala otrok brez spremstva v ZDA, številni Američani pa so zaradi tega ostali brez dela.
»Ljudje jih vidijo kot otroke, toda gre za mlade odrasle. Imam jih rad in zdaj jim bo kongres lahko pomagal. Naj povem v imenu kongresnikov, saj vem, da želijo nekaj narediti, in sicer tako, da bo dobro. Resno nismo imeli izbire, morali smo narediti nekaj in mislim, da bo na dolgi rok to prava rešitev«, je dejal predsednik Trump. Pristojni so tako prenehali z obravnavo novih prošenj, do 5. marca prihodnje leto pa ne bodo izgnali tistih, ki koristijo omenjeni program. Tisti z veljavnimi dovoljenji pa bodo lahko v ZDA ostali tudi do leta 2019.
Odločitev o ukinitvi programa je že obsodila Mehika, odzvali pa so se tudi ameriški škofje. Po poročanju CNA menijo, da je sprejeta odločitev »ponižujoča« in poudarjajo, da je program mladim imigrantom omogočal, da so delali, služili v ameriški vojski in bili vključeni v izobraževalni sistem. Po več mesecih negotovosti in strahu za njihovo prihodnost, pa jim zdaj grozi deportacija. Škofje v ZDA kongres pozivajo tudi, da sprejme zakonodajo, ki bo zaščitila mlade imigrante. Ob tem jim obljubljajo podporo Cerkve in poudarjajo, da smo vsi Božji otroci.