Vila Podrožnik
Politični vrh o blokadi Hrvaške, Plenković za končanje politike izsiljevanja
Komentarji | 07.09.2017, 14:58 Petra Stopar
Predsedniki vlade, države, državnega zbora, državnega sveta in vodje parlamentarnih strank se bodo popoldne v Vili Podrožnik zbrali na sestanku v zvezi z nadaljnjimi koraki po razglasitvi arbitražne sodbe o meji. To bo drugo tovrstno srečanje slovenskega političnega vrha, na katerem naj bi poleg uresničevanja sodbe razpravljali o napovedani blokadi članstvu Hrvaške v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).
Eden od osnovnih pogojev za članstvo v organizaciji OECD je spoštovanje mednarodnega prava, je včeraj dejal zunanji minister Karl Erjavec in dodal, da Slovenija ne bo podprla članstva Hrvaške, »ker menimo, da ne izpolnjuje vseh pogojev«. In prav uresničitev arbitražne odločbe o meji, kar Zagreb še vedno vztrajno zavrača, spada v evropsko pravo.
»Drži, da Hrvaška ne spoštuje evropskega pravnega reda, in pretekle izkušnje kažejo, da Hrvaška razume samo trdo roko. Je pa problem, da se je zunanji minister tega lotil na zelo nenavaden način. Izkušeni diplomati pravijo, da je treba te stvari delati potiho, predvsem ne govoriti. Če bi želeli biti učinkoviti, te blokade ne bi smeli oznanjati, ampak bi morali z njo zgolj seznaniti Hrvaško in ji dejati, da bomo odstranili vse ovire za njen vstop v OECD takrat, ko bo ona začela spoštovati evropski pravni red,« je za naš radio stališče vlade komentiral poslanec NSi Matej Tonin.
Kot je znano, je informacija o nameri blokade Hrvaške v javnost pricurljala po sestanku veleposlanikov članic pri Evropski uniji, na katerem je Evropska komisija pod točko razno poročala o stanju širitve OECD, nato pa jo je potrdil Erjavec pred včerajšnjim odhodom na svet zunanjih ministrov v Talin. »Volitve so blizu, danes je popularno biti zelo oster do Hrvaške in na nek način zdaj s premierjem tekmujeta, kdo bo bolj odločen na tej točki,« je dodal Tonin, ki meni, da je sicer Slovenija kot članica OECD v vseh teh letih premalo potegnila iz te organizacije.
»Tudi ob nedavnem obisku generalnega sekretarja OECD Angela Gurrie je ta organizacija neodvisno in primerjalno z drugimi članicami OECD ugotovila, da smo Slovenci šibki zlasti na področju negativnih demografskih trendov, slabega poslovnega okolja in še vedno visokega javnega dolga. To so tri ključne točke, za katere mora slovenska politika najti odgovore, če želi, da bo Slovenija v prihodnosti prijetna država za bivanje. Se mi pa zdi, da se vladajoča koalicija ne zaveda, da bi sprejela roko, ki jo na tej točki ponuja OECD,« meni poslanec.
Na napovedi ministra Erjavca se je odzval hrvaški premier Andrej Plenković. Kot je dejal, »politika izsiljevanja ne vodi nikamor, kar smo videli pred nekaj leti«. Verjame, da bodo to vprašanje rešili prek dialoga. V Odmevih na TV Slovenija je nekdanji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel spomnil na grenko dejstvo, da je Hrvaška »svoj kos torte« na račun podpisa arbitražnega sporazuma pred leti že dobila, namreč članstvo v EU, Slovenija pa je še vedno praznih rok.
O arbitraži sta danes že govorila tudi premier Miro Cerar in njegov italijanski kolega Paolo Gentiloni. Slednji je dejal, da Italija podpira stališča Evropske unije in izrazil upanje do pozitivnega razpleta, ki bo zadovoljil tako Slovenijo kot Hrvaško. Po Cerarjevih besedah ima Hrvaška vsak trenutek možnost odstopiti od svojega stališča, ki za zdaj pomeni nasprotovanje mednarodnemu in evropskemu pravu. Nato bodo vse poti odprte, še meni predsednik vlade.