Na obisku v Sloveniji vatikanski tajnik za odnose z državami Paul Richard Gallagher
Cerkev na Slovenskem | 04.09.2017, 15:13 Petra Stopar
Na Bledu se je začel eden od najpomembnejših zunanjepolitičnih dogodkov v Sloveniji, 12. strateški forum. Na njem se bo danes in jutri zbralo tisoč udeležencev iz sedemdesetih držav, med njimi petnajst zunanjih ministrov. Ob robu foruma se diplomati in gospodarstveniki pogovarjajo tudi na štiri oči, tako se je minister Karl Erjavec že včeraj srečal s tajnikom Svetega sedeža za odnose z državami, nadškofom Paulom Richardom Gallagherjem.
Vatikanski tajnik za odnose z državami nadškof Paul Richard Gallagher se v Sloveniji mudi drugič, kot govornik bo sodeloval na panelu Blejskega strateškega foruma z naslovom Nova vizija za novo realnost. V središču današnje razprave so izzivi, ki jih za politiko, gospodarstvo, varnost in družbo predstavlja hitro se spreminjajoči svet z globalizacijo in digitalizacijo.
Na zunanjem ministrstvu so po sestanku vatikanskega diplomata z ministrom Erjavcem zapisali, da Slovenijo in Sveti sedež povezujejo prijateljski odnosi in reden dialog, ki ga želijo nadaljevati. Glede Zahodnega Balkana sta se Erjavec in nadškof Gallagher strinjala, da ne smemo zanemariti pomena nadaljevanja širitvene politike in podcenjevati razmer v omenjeni regiji, saj so povezane z našo skupno varnostjo. Med drugim je minister Gallagherju predstavil stališče Slovenije o implementaciji arbitražne razsodbe o meji s Hrvaško. Spregovorila sta o prihodnosti unije v luči brexita, Erjavec je opozoril tudi na aktivno vključevanje naše države v prizadevanja mednarodne skupnosti za celostno ureditev vprašanja migracij.
Z nadškofom, ki sicer prihaja iz Anglije, smo se v kratkem intervjuju ustavili dopoldne na apostolski nunciaturi v Ljubljani. Na vprašanje, kako vidi prihodnost zahodne civilizacije v času množičnih migracij na eni strani in čedalje večjega razvrednotenja družine na drugi, je odgovoril: »Menim, da mora priti do etične in moralne prenove in na nek način smo na začetku te prenove. Tako v naš prostor čedalje bolj silijo določene, tako imenovane liberalne vrednote, ki so jih že sprejeli na zahodu, zdaj pa jih želijo uvoziti še v nekatere dele Evrope ali sveta, kar sveti oče skupaj poimenuje moralni kolonializem,« se zaveda nadškof Gallagher. Po njegovem prepričanju bo krščanstvo s pomočjo Cerkve in njenih občestev ob vsem tem poskrbelo, da bo njegov glas slišan, a le, če bo vsak izmed nas dejavna Kristusova priča in ne bo čakal, da drugi nekaj storijo.
Nadškof Gallagher je danes obiskal tudi predsednika Slovenske škofovske konference (SŠK), ljubljanskega nadškofa in metropolita Stanislava Zoreta in še nekatere člane SŠK. "Sogovorniki so se med pogovorom dotaknili delovanja Katoliške cerkve v Sloveniji ter izpostavili pomen urejenih razmer za uresničevanje verske svobode v javnem življenju. Slovenski škofje so se zahvalili nadškofu Gallagherju za podporo Svetega sedeža in papeža Frančiška Cerkvi na Slovenskem pri njenem pastoralnem in karitativnem delovanju," so zapisali v Tiskovnem uradu SŠK.
Celotnemu pogovoru z vatikanskim tajnikom za odnose z državami boste lahko prisluhnili v nedeljski oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve, 10. 9. ob 9.00.