Kampanja pred referendumom o drugem tiru se izteka
Slovenija | 22.09.2017, 12:16
V Sloveniji bomo v nedeljo odločali o usodi zakona o drugem tiru, ki ga je vlada pripravila kot podlago za izvedbo projekta. Kampanja se izteka, opolnoči bo nastopil volilni molk. Podporniki in nasprotniki referenduma tako lahko le še danes prepričujejo ljudi, kako glasovati. Kdo je bil uspešnejši, bo jasno že kmalu, ankete kažejo, da bo ključna udeležba.
O gradnji drugega tira med Divačo in Koprom se je v zadnjih mesecih odvila vrsta razprav v državnem zboru ter okroglih miz in posvetov. Večina vpletenih si je po vsem tem enotna le v stališču, da ga Slovenija potrebuje. Vlada se je projekta lotila s pripravo posebnega zakona, na katerega so se burno odzvali v opoziciji ter v delu stroke in civilne družbe. Sporen se jim je zdel že postopek sprejemanja zakona, saj je bil ta v javni razpravi le nekaj dni. Da je bilo časa za podajanje pripomb zelo malo, je poudarilo tudi več pristojnih ustanov, med drugim računsko sodišče in protikorupcijska komisija. Zakon so poskušali z vetom ustaviti državni svetniki, a so poslanci predlog vlade potrdili z absolutno večino. Predsednik društva Davkoplačevalci se ne damo Vili Kovačič je s somišljeniki kmalu za tem oblikoval referendumsko pobudo. Po njegovem ima projekt, kot ga je zastavila vlada, več spornih točk, med drugim je omenil, da ni znana cena projekta, ugotavlja tudi, da je zgrešena načrtovana trasa. Prepričan je, da bi bilo mogoče drugi tir zgraditi ceneje, hitreje in z manj škode za okolje. Pritrjujejo mu v največji opozicijski stranki, kjer hkrati opozarjajo, da je naložba vodena nepravilno.
Za zavrnitev zakona mora na referendumu več volivcev glasovati proti njemu, poleg tega mora proti zakonu glasovati najmanj 20 odstotkov vseh upravičencev, torej približno 340.000 ljudi. Če tega ne bodo storili, Kovačič napoveduje ustavno presojo.