Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Černač: Zakon o drugem tiru je unikum, treba ga je zavrniti

Slovenija | 20.09.2017, 10:40

Pred referendumom o zakonu o drugem tiru, na katerega se bomo volivci podali v nedeljo, smo na Radiu Ognjišče pred mikrofon povabili nekdanjega ministra za infrastrukturo in prostor Zvoneta Černača. Spomnil je, da ima projekt zelo dolgo brado, od njegovih zametkov do zdaj je po njegovih besedah prišlo tudi do več sprememb.

Kot je poudaril Černač, je že kot pristojni minister v začetku leta 2013, malo pred tem, ko je predčasno končala mandat druga vlada Janeza Janše, opozoril, da gradnja nove železniške povezave med Divačo in Koprom, kot je načrtovana, ni ustrezna, gospodarna in racionalna ter da je treba v dveh letih opraviti strokovni premislek in izbrati ustreznejšo različico, ki bo zagotovila boljšo in hitrejšo izvedbo projekta. "To, žal, ni bilo storjeno, vsi postopki so tekli naprej, zdaj imamo gradbeno dovoljenje in še poseben zakon, ki ga ne potrebujemo, saj je ta odsek umeščen v ostalih državnih dokumentih."

Zakon o drugem tiru je po Černačevih besedah tudi drugače sporen. "Na eni strani uzakonja nenormalno vrednost naložbe, 45 let plačevanja te naložbe prek dodatnih taks avtoprevoznikov in Luke Koper ter nepreglednost in negospodarnost same izvedbe."

Černač je prepričan, da je vlada zakon o drugem tiru sprejela, da bi se premier Miro Cerar, ki se za zdaj ne more pohvaliti z nobenim projektom, ob koncu mandata fotografiral ob zasaditvi prve lopate. Še en razlog je razbremenitev odgovornosti. "Davkoplačevalci ne bodo dovolili še enega projekta Teš 6. Če ga z zavrnitvijo zakona o drugem tiru zdaj ne bomo ustavili in bo čez nekaj let prišlo do polaganja računov, bodo Cerar in vsi ostali razbremenjeni odgovornosti, saj je ta zakon potrdila parlamentarna večina."

Da smo za dobrih 27 kilometrov enotirne proge oblikovali poseben zakon, je po Černačevem mnenju unikum. Kot je še pojasnil, ga je prav zato treba zavrniti in odpreti možnost strokovni prevetritvi ostalih različic projekta. Pri tem je izrednega pomena čas, ki ga ni veliko.

Slovenija, Politika
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...