Cerkev v ZDA ustanovila protirasistični odbor
Svet | 26.08.2017, 08:00 Petra Stopar
V ZDA še vedno odmeva nedavno nasilje na shodu v Charlottesvillu, ki je tudi v Cerkvi sprožil skrbi zaradi razpihovanja rasizma. Ameriška administracija se še naprej sooča z odstopi sodelavcev, ki predsedniku Donaldu Trumpu očitajo nezadostne obsodbe rasizma takoj po nasilju v Virginiji. Da bi se na svoj način aktivno odzvala na rasizem, je poseben odbor ustanovila ameriška škofovska konferenca.
Seznamu tistih, ki so zapustili Trumpovo ekipo, se je ta teden pridružil posebni odposlanec vlade za znanost Daniel Kammen. Svojo odločitev za odstop je utemeljil z besedami, da ima predsednikova »nesposobnost, da bi obsodil bele rasiste in neonaciste, posledice na nacionalni in mednarodni ravni«.
Po nasilju v Charlottesvillu in več policijskih streljanjih, v katerih so bili ubiti temnopolti, pa je ameriška škofovska konferenca sporočila, da ustanavlja protirasistični odbor pod vodstvom temnopoltega škofa iz Youngstowna v Ohiu Georgeja Murryja. Kot poroča spletni portal Crux, bo prva naloga odbora priprava pastoralnega pisma o rasizmu, ki ga bodo škofje objavili prihodnje leto.
Pobudo za ustanovitev je dal predsednik škofovske konference kardinal Daniel DiNardo, po besedah katerega bo odbor »naslovil greh rasizma« v ameriški družbi in celo v Cerkvi, obenem pa pokazal na »nujno potrebo družbe po združevanju z namenom, da bi našli rešitve«.
V nedavnem pogovoru za Crux je nadškof Wilton Gregory iz Atlante poudaril, da so škofje dolžni povzdigniti svoj glas v bran manjšin. »Verniki in naši bližnji, ki prihajajo v cerkev, najsi bodo Afro-Američani, muslimani, Latino-Američani ali Azijci, morajo vedeti, da molk v takšnih primerih pomeni strinjanje,« je prepričan nadškof.
Vir: Crux