Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Medžugorje (foto: Tone Gorjup)
Medžugorje

Prva prikazanja v Medžugorju priznana še letos?

Svet | 24.08.2017, 07:22 Marta Jerebič

Marijina prikazovanja v Medžugorju bodo priznana, »morda celo še letos«. Tako je v pogovoru za poljsko agencijo KAI, ki jo navaja portal Družine, dejal posebni papežev odposlanec za Medžugorje, poljski nadškof Henryk Hoser. Pojasnil je, da besedilo o prikazovanjih ni v neskladju s cerkvenim naukom. Ob tem podpira predlog preiskovalne komisije, da se prizna pristnost prvih prikazanj, hkrati pa priznava, kako težko je verjeti, da se šestim vidcem Marija neprestano prikazuje že 36 let. Dodal je, da Marijino romarsko središče v vsej Evropi eden najbolj živih krajev molitve in spreobrnjenja. Na tem kraju je zdrava duhovnost, tamkajšnji redovniki pa po njegovih navedbah preprečujejo »turistične elemente« med obiskovalci. Vsekakor, je pojasnil poljski nadškof, ni dobil naročila, naj Medžugorje »zapre«.

Za razliko od drugih romarskih središč, kot so Fatima, Lurd, Lisieux in Čenstohova, v Medžugorju opaža »dinamiko hitrega porasta, pa tudi občudovanja vredno ustvarjalnost tam nastalih del«. Češčenje Marije je v svojem bistvu osredotočeno na Kristusa.

Prednosti Medžugorja so »molitev, češčenje, post, spoved« in »izredno ozračje zbranosti«, pojasnjuje Hoser. Pohvalil je tudi tam ponujene seminarje, ki so na voljo vsakemu romarju, njihov cilj pa je poglabljanje vere.

Temeljno znamenje Medžugorja »je spoved«, je povedal papežev odposlanec. Ljudje se pogosto spovedujejo po več deset letih, »ker se jih je milost tako dotaknila«. »Ljudje stojijo v dolgih vrstah pred spovednicami.«

Seveda je ocena pojavov, kot so prikazovanja izredno težka, »ker se dotika skrivnosti Boga in človeka«. O pojavih lahko spregovorimo in poskusimo oceniti položaj, vendar to ni nikoli dovolj izčrpno. »Pride do duhovnih dejanj, ki so pogosto presenetljivs in zelo globoka, toda le Gospod ve, kaj je v človekovem srcu.« V polnosti se razcvetajo tudi duhovne skupnosti.

Nadškof je navdušen tudi nad različnimi pobudami, ki so v Medžugorju nastale spontano in so namenjene skrbi za biološke ali socialne sirote, za odvisnike od mamil, nekdanje zapornike in alkoholike. »Opazoval sem tetoviranega moža, ki si je tiho požvižgaval in vrtal luknjice v rožnate jagode za rožni venec.« Papežev odposlanec je dejal, da so že štirje kardinali, številni škofje in tisoči duhovnikov v Medžugorje spremljali skupine romarjev.

Romarji prihajajo z vsega sveta, številčno pa jih je največ s Poljske in Italije. Prihajajo tudi verniki iz Severne in Južne Amerike, Avstralije in Nove Zelandije, s Filipinov, »veliko jih priroma iz Južne Koreje«.

Nekateri ljudje se pritožujejo, da vidci niso postali duhovniki ali redovniki oz. redovnice, kot denimo s. Lucija iz Fatime, je še povedal Hoser in dodal, da se je »svet v zadnjih letih močno spremenil«. »Ti ljudje živijo v svetu, med ljudmi, in so se podali na pot zakramenta zakonske zveze. To je dobro, kajti tako lahko pričujejo o lepoti družinskega življenja, ki je v današnjem svetu tako ogroženo.« Doslej je s štirimi vidci, »to so gospe, ki so bile v času prvih prikazanj leta 1981 mladenke, danes pa imajo že vnuke.« »Ko sem se pogovarjal z njimi, se mi je zdelo, da so to izjemno uravnoteženi ljudje.«

V pogovoru so papeževega odposlanca vprašali, ali vidi kakšno oviro za priznanje prikazovanj, ker so tako pogosta in ker je Božja Mati »tako zgovorna«. Nadškof je v odgovoru spomnil na svetnice, kot je bila sv. Favstina, »ki je vsak dan govorila z Jezusom. To ne bi smela biti prevelika ovira«. Vidce je temeljito pregledala skupina vrhunskih specialistov, psihiatrov in psihologov. Odkrili niso ničesar bolezenskega. To so bili zdravi mladostniki iz zdravih družin. Danes so vsi poročeni, nihče ni ločen ali razvezan. Nobeden izmed vidcev ni doživljal verske krize.

»S pastoralne plati je moja ocena zelo pozitivna.« Veliko je treba postoriti še glede infrastrukture, »ker je vse skupaj zgrajeno malce kaotično«. Priporočljivo bi bilo denimo celotno območje ograditi, da bi bilo več nadzora nad tistimi, »ki v Medžugorje pridejo iz drugih nagibov, ne pobožnosti«.

Papežev odposlanec je na koncu poudaril: »To gibanje se ne bo končalo in ga ne bi smeli ustaviti. Kajti prinaša sadove. Medžugorje je eden najbolj živih krajev molitve in spreobrnjenja v Evropi in ima zdravo duhovnost.« »Močan argument za pristnost prikazovanj je zvestoba cerkvenemu nauku. Če bodo razodetja, vsaj prvih sedem, priznana, bo Medžugorje postalo še privlačnejše.«

Vir: druzina.si

 

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...