Marjan BuničMarjan Bunič
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Logo obiska v Mjanmaru in Bangladešu (foto: Radio Vatikan)
Logo obiska v Mjanmaru in Bangladešu

Papež v Mjanmar in Bangladeš

Svet | 28.08.2017, 15:16 Marjana Debevec

Tiskovni urad Svetega sedeža je sporočil, da bo papež Frančišek od 27. do 30. novembra obiskal Mjanmar, Bangladeš pa od 30. novembra do 2. decembra. Sveti oče bo v Mjanmaru obiskal mesti Yangon in Naypyidaw, v Bangladešu pa glavno mesto Dako.

Papeževo apostolsko potovanje v Mjanmar in Bangladeš bo potekalo v znamenju miru, ljubezni in skladnosti. Sveti sedež je poleg uradne potrditve potovanja objavil tudi gesli in loga za obe državi.

Mjanmar: Ljubezen in mir

Potovanje v Mjanmar bo potekalo pod geslom Ljubezen in mir. Krščanski mir temelji na ljubezni. Brez ljubezni ne more biti miru. Ljubezen, ki jo mjanmarski ljudje najbolj vrednotijo, bo tlakovala pot k miru. Obisk svetega očeta bo spodbuda k ljubezni in miru v Mjanmaru.

Logo papeževega obiska Mjanmara je v obliki srca. Skupna osnova tako krščanstva kot budizma je ljubezen, ki ustvarja medsebojno spoštovanje in sprejemanje kristjanov in budistov. Robovi srca so izrisani z barvami dveh zastav: vatikanske (rumena in bela barva) ter mjanmarske (rumena, zelena in rdeča). Logo vsebuje tudi zemljevid Mjanmara. Narisan je v barvah mavrice, ki predstavljajo večetničnost države. Mjanmar ima namreč osem glavnih narodnih skupnosti in 135 etničnih skupin, kar pomeni tudi različne jezike, dialekte in kulture. Znotraj srca je fotografija papeža Frančiška z belim golobom.

Bangladeš: Sklladnost in mir

Geslo apostolskega potovanja v Bangladeš se glasi Skladnost in mir. Na eni strani izraža hrepenenje po skladnosti med verstvi, kulturami, narodi, družbo, zgodovino, dediščino in tradicijami v Bangladešu. Mir pa nakazuje prizadevanje za celostni človeški in duhovni razvoj tamkajšnjih prebivalcev.

Logo za Bangladeš predstavlja obris goloba, ki so ga snovalci poimenovali ptica miru. Prav tako simbolizira svetega očeta, ki je ambasador harmonije in miru v Bangladešu. Njegov prihod pomeni veselo praznovanje tako za narod kot za Cerkev. Ptica miru je upodobljena z različnimi barvami, ki pomenijo prazničnost. V logu sta tudi križ in lokvanj. Križ simbolizira Kristusa in Božjo ljubezen do človeštva. Bangladeški narod je večkulturen in večverski. Ljudje živijo skupaj v duhu harmonije, ki je osnovana na skupni vezi, to pa predstavlja lokvanj. Ta prav tako simbolizira življenje in upanje. Ptica in lokvanj predstavljata tudi mater Zemljo, naš skupen dom. Logo je oblikovan v zeleni, rdeči in rumeni barvi, ki so tudi barve Bangladeša in Vatikana. Kombinacija barv simbolizira povezanost in trajno prijateljstvo med obema državama.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...

Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...