Kardinal Pietro Parolin in moskovski patriarh Kirill
Parolin in Kirill o skupnih prizadevanjih za mir
Svet | 23.08.2017, 12:18 Marta Jerebič
Čeprav možen papežev obisk v Rusiji trenutno obe strani zanikata, pa se tudi po katoliških medijih ob obisku kardinala Pietra Parolina v Moskvi ta možnost vztrajno ponavlja. Med drugim omenjajo, da bi se Frančišek in patriarh Ruske pravoslavne Cerkve Kirill po Kubi lahko znova srečala še na kakšnem drugem nevtralnem kraju. Vatikanski državni tajnik se je s Kirillom pogovarjal včeraj, prav tako z zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, danes se bo v Sočiju srečal s predsednikom Vladimirjem Putinom, jutri pa se vrača v Rim.
Kardinal Parolin in ruski zunanji minister Sergej Lavrov sta se v pogovoru lotila konfliktov na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini, verske svobode in nasilja v Venezueli. Podpisala sta sporazum, ki bo imetnikom vatikanskih diplomatskih potnih listov omogočal potovanje v Rusijo brez vizuma. Nerešeno pa ostaja vprašanje delovnih dovoljenj za posvečene osebe iz tujine in vrnitev nekaterih cerkvenih zgradb, ki so nujne za pastoralno oskrbo katoličanov v državi. V preteklosti je prišlo do več incidentov, ko redovnikom iz tujine, zlasti Poljske, niso hoteli izdati ali podaljšati dovoljenj za bivanje.
V zvezi s konflikti na Bližnjem vzhodu in terorizmom sta izrazila podobno stališče, je pa kardinal Parolin dejal, da ima Sveti sedež drugačen pristop. Tudi za Ukrajino je dejal, da se Vatikan ne more in ne namerava istovetiti z nekaterimi političnimi stališči, ampak poziva k spoštovanju načel mednarodnega prava in pomaga trpečemu prebivalstvu. V zvezi z Venezuelo, kjer je poskušal posredovati tudi Vatikan, pa je podprl rusko sodelovanje za mirno reševanje krize.
Kardinal Parolin se je nato srečal še s patriarhom Kirillom. Prenesel mu je papeževe pozdrave, na katere je Kiril odgovoril z nasmehom in zahvalo v italijanskem jeziku. V zvezi s konfliktom v Ukrajini je dejal, da je vloga Cerkve v primerih, ko so narodi v medsebojnem konfliktu, lahko samo v prizadevanju za mir in spravo. Dodal je, da bo skupna podpora kristjanom na Bližnjem vzhodu odnose med Katoliško in Rusko pravoslavno Cerkvijo popeljala na višjo raven. K novemu ozračju v medsebojnih odnosih je veliko prispevalo romanje relikvije sv. Nikolaja v Rusiji, kjer jo je počastilo skoraj dva milijona in pol ljudi. »To je majhna opeka pri gradnji novih odnosov. Ekumenizem svetnikov je resničen, obstaja,« je ob tem dejal kardinal Parolin.