Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Papež s sirskimi begunci (foto: Radio Vatikan)
Papež s sirskimi begunci

Papež proti skupinskim izgonom migrantov in beguncev

Cerkev po svetu | 22.08.2017, 10:37 Marta Jerebič

Migranti in begunci, ki bežijo pred vojnami, preganjanji, naravnimi nesrečami in revščino, so znamenje časov. Zato papež Frančišek v poslanici za svetovni dan migrantov in beguncev, ki ga bomo obeležili 14. januarja, države poziva, naj sprejmejo izziv njihovega sprejemanja, zaščite, opolnomočenja in integracije. Zavzema se za odprtje humanitarnih koridorjev, podelitev začasnih vizumov, zaščito mladoletnih in združevanje družin. Poudaril je tudi, da skupinski izgoni migrantov niso primerna rešitev.

Domove je moralo zaradi različnih razlogov zapustiti že 65 milijonov ljudi, kar je najvišje število beguncev po drugi svetovni vojni. In medtem ko pristojna ameriška agencija povečuje število deportacij, Evropa pa postavlja ograje, papež Frančišek pravi, da skupinski in samovoljni izgoni migrantov in beguncev niso primerna rešitev, še zlasti, ko izvorne države ne morejo zagotoviti spoštovanja dostojanstva in temeljnih pravic.

Ob navajanju svojega predhodnika Benedikta XVI. poudarja, da je treba osebni varnosti vedno dati prednost pred nacionalno.

Papež Frančišek skrb Cerkve za migrante, begunce in žrtve trgovanja z ljudmi postavlja zelo visoko. V sklopu vatikanskih uradov je pred časom ustanovil poseben oddelek za migrante in njegove pristojnosti prevzel nase. »Vsak tujec, ki trka na naša vrata, je priložnost za srečanje z Jezusom Kristusom, ki se poistoveti s sprejetim ali zavrnjenim tujcem vsake dobe,« je zapisal papež.

Vsako besedo poslanice z naslovom »Sprejeti, zaščititi, opolnomočiti ter integrirati migrante in begunce« ponazori s konkretnimi primeri.

Sprejemanje pomeni humanitarne koridorje in združevanje družin. Zaščita se začenja že v domovini, zagotavljanju informacij pred odhodom ter obvarovanju pred nezakonitim novačenjem.

Zaščita v novi državi pa se nanaša predvsem na mladoletne migrante, dostop do osnovne izobrazbe in zdravstvenih storitev.

Migrante je treba tudi opolnomočiti, jim zagotoviti svobodo veroizpovedi, možnost dela, izobraževanja na področju jezikov in aktivnega državljanstva. V Veliki Britaniji na primer skoraj 40 tisoč prosilcem za azil v času reševanja prošnje ni dovoljeno delati.

Papež priznava, da je integracija dolgotrajen proces, a vztraja pri tem, da je potrebno na vsak način spodbujati kulturo srečanja.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Borut Pahor na Stični mladih (photo: Stična mladih) Borut Pahor na Stični mladih (photo: Stična mladih)

Kakšno popotnico Stični mladih daje Borut Pahor?

Le še nekaj ur nas loči do največjega dogodka za katoliško mladino pri nas, Stične mladih. Da gre za zelo pomemben dogodek, priča tudi dejstvo, da se dogodka zadnja leta udeležujejo tudi ...

Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL) Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL)

Ta zemlja ni konec, na njej le kampiramo.

Vera je predaja, pravi Luka Modic, začne se, ko prepustimo Bogu, da deluje v nas in vodi naše življenje. "Ko rečemo: "Zgodi se", Bog položi v nas seme, ki se počasi razvija. Tudi vera se mora ...

Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280) Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280)

Vas boli hrbet? Spremenite navade.

Več kot polovica ljudi se v življenju vsaj občasno sreča z bolečinami v hrbtu, mnogi zaradi njih hudo trpijo. Rešitev je v resnici zelo preprosta, kar potrjujejo zdravniki, kirurgi in terapevti.

Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay) Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay)

EU komisija odobrila povišana predplačila SKP

Na Evropski komisiji so prejšnji petek odločili, da lahko države članice EU odslej upravičencem do plačil Skupne kmetijske politike, od 16. oktobra letos izplačajo višja predplačila za ...