Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc
Urša, Barbara in Gašper (foto: Nataša Ličen)
Urša, Barbara in Gašper

Ste za nov izziv?

Slovenija | 27.07.2017, 17:50 Nataša Ličen

Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov je podpisalo pogodbo o izvajanju programa MEPI. To je mednarodno priznanje za mlade, mednarodni program socialnega razvoja, ki vključuje mlade med štirinajstim in petindvajsetim letom starosti. Spodbuja k večji odgovornosti za lasten osebnostni in poklicni razvoj. Skavti so tako postali prva članska organizacija pri nas, ki je v svoje programe vključila tudi MEPI kot eno od možnosti osebnostnega napredovanja.

Program MEPI

Podoben je skavtski metodi, ker mlade spodbuja h kakovostnemu preživljanju prostega časa na prostem, s ciljem odkriti in usmeriti svoj potencial. Irena Mrak Merhar, načelnica skavtov je povedala, "da sta s podpisom pogodbe pridobila oba partnerja. Skavti pridobijo sistematičnost v procesu osebnega spremljanja posameznika ter sledenja doseganju osebnih ciljev, nadgradnjo na področju načrtovanja pustolovskih odprav ter bogat nabor veščin. Številne že izvedene odprave, ki so jih skavti po Sloveniji in v tujini v sedemindvajsetih letih načrtovali in prehodili, pa nudijo bogat nabor izkušenj, znanj in praktičnih podatkov.«

V Mladoskopu smo se pogovarjali s skavti Gašperjem Stojcem, predstavnikom tabora gorenjskih čet, Barbaro Tehovnik, ki pomaga pri koordinaciji programa MEPI med skavti in Uršo Šega, predstavnico tabora ljubljanskih stegov.

Skavti v Mladoskopu na snemnaju pogovora o MEPI programu, Urša, Barbara in Gašper
Skavti v Mladoskopu na snemnaju pogovora o MEPI programu, Urša, Barbara in Gašper © Nataša Ličen

Gašper Stojc: »Če povemo, da smo skavti, s tem o sebi že veliko povemo. Seveda pa je daleč od tega, da bi bili popolni in da bi skavtstvo idealizirali. Želimo pa dokazati, da če smo skavti, to nekaj velja in pomeni, ter v družbi nekaj šteje. Odziv družbe na skavtstvo je po eni strani naklonjen, ker smo v naravi, in to pozdravljajo, to, da smo katoliški, pa nekaterim ni všeč. Imam pa zelo dobro izkušnjo pri delodajalcu, ki je zelo zaupal skavtom, ker smo seveda skavti to zaupanje znali upravičiti. V skavtstvu delamo skupaj in za skupni cilj, ego znamo pustiti zadaj in se trudimo za dobro vseh. S pomočjo MEPI programa sem zelo izpopolnil svoje veščine gledališke režije in se utrdil v hoji bosih nog. Karkoli delamo, moramo imeti pri tem pravo držo, zavedati se moramo svojih ciljev in vztrajati pri njih. Treba je tudi načrtovati svoje življenje, skrbno izbirati svoje poti, da bo na koncu podoba našega življenja prijetna in lepa.«

Barbara Tehovnik: »Skavtstvo prinese vztrajnost in odločnost ter vsekakor pripravljenost na vse mogoče situacije, ne samo zdaj, ko smo mladi, ampak predvsem pozneje, ko iščemo službo ali si ustvarjamo družino. Ponosna sem, da smo zdaj del MEPI-ja. Dodajamo s tem novo dimenzijo in dodatno ponudbo za tiste, ki bi se radi potegovali v določenih izzivih. Veliko smo razmišljali o prilagojenosti MEPI programa skavtom in ugotovili, da je to prava izbira, neka nova alternativa znotraj skavtstva. Znotraj programa MEPI tekmujemo s seboj, premagujemo sebe, seveda ob pomoči, spodbudah in podpori ostalih skavtskih prijateljev. Če smo uspešni, dobimo mednarodno veljavno priznanje, ki ima velik pomen v svetu in nam lahko konkretno tudi pomaga pri dokazovanju svojih referenc pri potegovanju za službeno mesto.«

Urša Šega: »Skavtstvo mi je dalo veliko, posebej zato, ker sem to že od malih nog. V družbi so še vedno takšni, ki v skavtstvu morda vidijo le neko razigranost in mladostno norost. Večina pa vendarle vidi dobro v skavtstu in nas spoštuje ter ceni naše vrednote. To poletje smo pripravili velik dogodek, Emunado, konec julija v Gornjem Gradu, tabor za vse ljubljanske skavte, ker si želimo več sodelovanja in povezovanja. Posebnost našega letošnjega poletnega tabora je živeti brez odpadkov. Imamo posebno ekipo, ki skrbi za to, išče nove rešitve in se seveda zaveda, da povsem brez verjetno ne bo šlo, bomo pa tiste odpadke, do katerih pa bo vendarle prišlo, skušali uporabiti na drugih področjih in aktivnostih. Minimalni odpadki, to je naš cilj.«

Slovenija, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...