Blaž LesnikBlaž Lesnik
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Koalicija in opozicija razdeljeni glede datuma referenduma o zakonu o drugem tiru

Slovenija | 04.07.2017, 15:31 Andrej Šinko

Poslanci na izredni seji odločajo o predlogu parlamentarnega odbora za infrastrukturo, okolje in prostor, da se referendum o zakonu o drugem tiru izvede 24. septembra. Po pričakovanjih sta koalicija in opozicija glede predloga razdeljeni, koalicija ga podpira, opozicija pa meni, da bi moral biti referendum izveden na dan predsedniških volitev.

Zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper je minuli torek v državni zbor vložil pobudnik referenduma Vili Kovačič, pristojni parlamentarni odbor pa je v petek poslancem sklenil predlagati, naj se referendum izvede zadnjo septembrsko nedeljo.

Poslance je ob začetku današnje izredne seje nagovoril infrastrukturni minister Peter Gašperšič, ki je poudaril, da tako vlada kot ministrstvo spoštujeta voljo državljanov, ki so podali pobudo za razpis referenduma, si pa želijo, da se izvede čim prej, saj se lahko na ta način vse moči usmerijo v izvedbo projekta.

Ponovil je, da je vlada pri projektu zastavila jasno finančno konstrukcijo, vire financiranja, prav tako ima ocenjeno investicijsko vrednost, ki znaša nekaj manj kot milijardo evrov. Minister je dodal, da ima projekt pridobljena vsa soglasja in je tehnično pripravljen za začetek gradnje.

Poslanec SMC Igor Zorčič je v predstavitvi stališča poslanske skupine poudaril, da je drugi tir postal stalnica v razpravah in odločanjih na sejah državnega zbora. Po številnih izrednih in nujnih sejah ter celo interpelaciji ministra Gašperšiča, ki se mu je očitalo, da zavlačuje z drugim tirom, je prevladalo vsaj mnenje, da drugi tir potrebujemo, je dejal in dodal, da tako vsaj trdijo vse stranke, ravnajo pa vsaka drugače.

Zorčič je ponovil, da ne gre za projekt ene vlade temveč za projekt več vlad. Vlada Mira Cerarja ga nadaljujejo od tam, kjer že nekaj časa stoji, je še poudaril.

Podporo predlogu odbora so odrekli v SDS. Po besedah poslanca Ljuba Žnidarja se bodo morali s strokovno temo, kot je drugi tir, zdaj ukvarjati državljani, kar se v Sloveniji še ni zgodilo. Gre za jasen znak, da je politika projekt vzela v svoje roke, namesto da bi ga prepustila stroki.

Opozicija in stroka opozarjata, da je takšno vodenje projekta nesprejemljivo, je še dejal Žnidar in dodal, da za noben projekt v preteklosti nismo ustanavljali novih družb. Če bi ustanovili družbo za vsakih 27 kilometrov železniške proge, bi jih imeli zdaj 60, je dodal. V SDS so za datum referenduma predlagali 12. november.

V koalicijskih DeSUS in SD so predlogu odbora napovedali podporo, pri čemer sta obe poslanski skupini izpostavili potrebo po čimprejšnji izvedbi referenduma.

Poslanka DeSUS Marjana Kotnik Poropat je dejala, da predlagatelji referenduma želijo razpis referenduma na dan predsedniških volitev, pri čemer se sklicujejo na dejstvo, da bi se na ta način izognili stroškom. Že samo dejstvo, da so zahtevali referendum, po njenem mnenju pomeni, da so se zavestno odločili državi povzročati dodatne stroške.

Poslanec SD Jan Škoberne je menil, da je glede na dejstvo, da obstaja skupno strinjanje, da drugi tir nujno potrebujemo, racionalno in prav, da volivcem čim prej omogočijo, da se odločijo, ali podpirajo projekt vlade. Pri tem je dodal, da morajo tudi tisti, ki projekt vodijo na čelu z ministrstvom, vedeti, ali potrebujejo rezervne scenarije.

Podobno kot SDS so tudi ostale opozicijske stranke glasovale proti predlogu in izpostavljale, da bi bilo ceneje, če bi referendum izvedli istočasno s predsedniškimi volitvami.

Predstavnik Levice Matej T. Vatovec je dejal, da se državljani sprašujejo, zakaj vlada varčuje na vseh področjih, noče pa prihraniti teh treh milijonov evrov pri referendumu. Ponovil je, da je po mnenju Levice z vladnim projektom nekaj močno narobe in ga na način, kakršnega predvideva vlada, ni mogoče narediti. Če že, bomo zanj odšteli več kot bomo od njega pridobili, je dodal.

Tudi v NSi po besedah Zvonka Laha nasprotujejo vladnemu zakonu o drugem tiru. Poudaril je, da v stranki sicer podpirajo čimprejšnjo gradnjo, vendar ne na način, ki ga predvideva vlada. Vladni zakon je treba po njegovem mnenju razveljaviti, nato pa je treba poiskati nove variante, ki bodo boljše.

V poslanski skupini nepovezanih poslancev po besedah Bojana Dobovška prav tako menijo, da bi z razpisom referenduma na dan predsedniških volitev prihranili denar za druge projekte. Ponovil je, da zakonu v poslanski skupini nasprotujejo. "Figurativno se projekt gradi s krampom in lopato, ne pa z zakonom," je dejal Dobovšek.

Slovenija, Politika
Dojenček (photo: Aditya Romansa / Unsplash) Dojenček (photo: Aditya Romansa / Unsplash)

V Ljubljani lani posebnost med rojstvi. Kakšna?

Prva novorojenčka v letošnjem letu sta se minuto čez polnoči rodila v porodnišnici v Ljubljani. Oba sta dečka, enemu je ime Jakob, drugemu pa Jakub, so za STA povedali v porodnišnici, kjer so se ...

Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay) Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay)

Človeštvo še lahko preživi?

Evropa in Zahodni svet sta po besedah strokovnjakov že globoko po demografskem prehodu, omenjeni prehod se je zgodil tudi v državah nerazvitega sveta. Število prebivalcev trenutno narašča le še v ...