Odločitev arbitražnega sodišča komentirali tudi evropski poslanci iz Slovenije
Slovenija | 30.06.2017, 13:55 Andrej Šinko
Evropski poslanci iz Slovenije so ob včerajšnji težko pričakovani odločitvi arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško poudarili, da je sodbo, ki je dokončna, treba spoštovati. Nekateri so do razsodbe kritični, sicer pa vsi menijo, da obe državi v prihodnje čaka še veliko izzivov.
Evropski poslanec Lojze Peterle meni, da so sodniki povedali svoje, s čimer je dolgoletna zgodba, do katere je prišlo, ker se politika ni mogla dogovoriti o meji, zaključena.
Evropska poslanka Tanja Fajon pričakuje politično zrelost in umirjeno retoriko v duhu dobrososedskih odnosov in v dobrobit ljudi na obeh straneh meje. Opozorila je tudi, da se je Hrvaška k spoštovanju razsodbe zavezala tudi v pristopni pogodbi za članstvo v Evropski uniji. Nespoštovanje sodbe pa bi pomenilo tudi nespoštovanje mednarodnega in evropskega prava.
Evropski poslanec Franc Bogovič je opozoril, da ima Hrvaška odprtih več mejnih vprašanj, nespoštovanje sodbe pa bi lahko privedlo do nestabilnosti na Zahodnem Balkanu in blokade s strani Hrvaške tudi do drugih držav, ki so na poti v unijo. Ob tem je dodal, da sodba Sloveniji zagotavlja vitalni stik z odprtim morjem, po drugi strani pa ji jemlje del ozemlja in državljane na teh območjih postavlja na Hrvaško.
Evropski poslanec Igor Šoltes pa je opozoril, da je bil sporazum deloma podpisan pod pokroviteljstvom Evropske unije. Ker je pravno obvezujoča sodba, pričakuje, da bo Evropska komisija izrazila jasno stališče.
Evropska poslanka Romana Tomc je menila, da bi lahko dobili več, če bi bili v preteklosti bolj modri. Ob tem je dodala, da je odločitev arbitražnega sodišča slišati enostavna in jasna, vendar bo z njeno uveljavitvijo, če bo do nje sploh kdaj prišlo, še veliko težav.
Tudi Evropska poslanka Patricija Šulin je menila, da je Slovenija veliko izgubila. Ob tem je dodala, da stik z odprtim morjem, za Slovenijo poteka po služnostni poti, ki je le stvarna pravica na tuji stvari.