Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež pri Mattarelli znova pozval k skupnemu iskanju rešitev za begunce

Papež in Sveti sedež | 10.06.2017, 13:01 Petra Stopar

Papež Frančišek je obiskal italijanskega predsednika Sergia Mattarello. V svojem nagovoru na Kvirinalu je spregovoril o upanju, s katerim gleda na Italijo, poudaril prizadevnost države pri sprejemanju beguncev in migrantov ter pohvalil njeno sodelovanje s Katoliško Cerkvijo.

Papež in italijanski predsednik Sergio Mattarella sta se po poročanju Radia Vatikan najprej v predsedniški palači zadržala v zasebnem pogovoru, sledila je običajna izmenjava darov in predstavitev delegacij, zatem pa še krajši postanek v kapeli Oznanjenja. Podala sta se tudi v kvirinalske vrtove, kjer sta pozdravila približno 200 otrok s popotresnih območij osrednje Italije.

Po nagovoru Mattarelle je nekaj besed navzočim namenil tudi sveti oče. »Na Italijo gledam z upanjem. Upanjem, ki je ukoreninjeno v hvaležnem spominu do očetov in starih staršev,« je začel svoj govor in pri tem spomnil, da so tudi njegove korenine v Italiji. Te generacije so ohranile temeljne vrednote, kot so dostojanstvo osebe, družina, delo … ki so tudi v središču italijanske ustave, ki je nudila in nudi stabilen okvir za demokratično življenje naroda. »Upanje, torej, utemeljeno na spominu, hvaležnem spominu,« je ponovil.

V današnjem času je Italija skupaj s celotno Evropo poklicana soočiti se z različnimi problemi in tveganji, med katerimi je papež omenil mednarodni terorizem, migracijski pojav ter težave mladih generacij pri dostopu do stabilnega in dostojnega dela. Pri tem je izrazil zadovoljstvo, da pa si Italija »prizadeva te izzive preoblikovati v povode za rast in nove priložnosti«.

To med drugim dokazuje sprejemanje številnih beguncev, ki pristanejo na italijanskih obalah, prva pomoč, ki jo zagotavljajo italijanske ladje v Sredozemlju in delo številnih prostovoljcev, med katerimi je papež izpostavil cerkvene organizacije in organizme ter kapilarne župnijske mreže. Dokaz je tudi častno delo Italije na mednarodnem področju za mir, ohranjanje varnosti in sodelovanje med državami. Papež je prav tako žele spomniti na moč, okrepljeno z vero, s katero so prebivalci osrednje Italije živeli dramatično izkušnjo potresa.

Način, s katerim sta država in italijanski narod pristopila k migracijski krizi, in tudi pomoč v potresu prizadetemu prebivalstvu, sta po papeževih besedah »izraz čustev in drž, ki imajo svoj najpristnejši izvir v krščanski veri, ki je oblikovala značaj Italijanov in ki v dramatičnih trenutkih najbolj zažari«. V zvezi z migracijskim pojavom je Frančišek še dejal, da je jasno, da samo nekatere države ne morejo v celoti prevzeti bremena in za prispele ljudi zagotoviti urejene integracije v družbeno tkivo. »Zato je nepogrešljivo in nujno, da se razvije široko in jasno mednarodno sodelovanje,« je dodal.

Frančišek je v nadaljevanju izpostavil zaposlitveno vprašanje. Pozval je k ustvarjanju in spremljanju procesov, ki bodo ustvarjali nove priložnosti za dostojno delo. »Stiske mladih, revščina, težave, s katerimi se srečujejo mladi pri oblikovanju družine in rojstvu otrok, imajo skupni imenovalec v nezadostni ponudbi dela, ki je včasih tako nestalno ali slabo plačano, da ne dopušča nikakršnega načrtovanja,« je zatrdil. Stabilno delo in politika, ki dejansko podpira družino (prvi in temeljni prostor, v katerem se oblikuje oseba-v-odnosu), sta po papeževih besedah pogoja za avtentičen in trajen razvoj ter za harmonično rast družbe. »Sta dva stebra, ki dajeta podporo skupnemu domu in ki jo krepita za soočanje s prihodnostjo v duhu, ki ni vdan in boječ, ampak ustvarjalen in poln zaupanja,« je zatrdil Frančišek. Nove generacije imajo pravico, da lahko hodijo proti pomembnim ciljem in sledijo svoji usodi, in sicer na način, da spodbujeni s plemenitimi ideali najdejo moč in pogum za potrebne žrtve za dosego cilja, da bi tako v odnosih, pri delu, v družini in družbi gradili prihodnost, ki je vredna človeka. Zato se od vseh, ki so odgovorni na političnem in administrativnem področju, pričakuje potrpežljivo in ponižno delo za skupno dobro, ki si prizadeva za »okrepitev vezi med ljudmi in institucijami«.

Papež Frančišek je ob koncu spregovoril še o Cerkvi v Italiji: »Cerkev v Italiji je vitalna stvarnost, ki tesno povezana z dušo države, s čutenjem njenega prebivalstva. Živi veselje in bolečino ter si glede na svoje možnosti prizadeva lajšati trpljenje, krepiti družbene vezi, pomagati vsem pri izgrajevanju skupnega dobrega.« Sveti oče je izpostavil, da Cerkev upa na sodelovanje med cerkveno skupnostjo in politično skupnostjo, v kolikor sta obe v službi istih ljudi. Spomnil je na sporazum iz leta 1984, kjer se izraženo prizadevanje države in Cerkve v vzajemnem sodelovanju za pospeševanje človeka in dobrega države. To skupno prizadevanje izraža posebno obliko laičnosti, ki ni sovražna in konfliktna, ampak prijateljska in sodelovalna. Je laičnost, ki jo je Benedikt XVI. imenoval pozitivna.

Sveti oče je prepričan, da bo Italija znala izkoristiti vse svoje duhovne in materialne vire za sodelovanje med različnimi civilnimi komponentami, da bo našla pravo poč za urejen razvoj in za vladanje, ki bo ustrezalo pojavom in problematikam, ki so pred njo. »Sveti sedež, katoliška Cerkev in njene ustanove, v skladu s svojimi vlogami in odgovornostmi, zagotavljajo svoje dejansko sodelovanje za skupno dobro,« je poudaril papež. »V Katoliški Cerkvi in v načelih krščanstva, s katerimi je oblikovana njena bogata in tisočletna zgodovina, bo Italija vedno našla najboljšega zaveznika za družbeno rast, za svojo slogo in za svoj resnični napredek.«

Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...