Ukrajinski begunci v pričakovanju pomoči
Veliko zanimanje za usposabljanje za delo z migranti
Sociala | 08.05.2017, 15:32 Petra Stopar
V Ljubljani se je začelo tridnevno usposabljanje za delo z ranljivimi skupinami ljudi, s poudarkom na migrantih. Mnogi od njih, še posebej mladoletniki, so žrtve trgovine in drugega izkoriščanja. Že prvi dan se je usposabljanja udeležilo kakih 50 zaposlenih iz različnih javnih, socialnih in izobraževalnih ustanov ter humanitarnih organizacij.
Udeležence je nagovoril državni sekretar ministrstva za notranje zadeve Boštjan Šefic, ki je velik pomen pripisal novoustanovljenemu uradu za oskrbo in integracijo migrantov. Ta bo začel delovati 1. junija. Z migranti in njihovo integracijo se bo celovito ukvarjala sposobna ekipa, ministrstvo za notranje zadeve pa bo vodilo postopke in poskrbelo za ustrezno zakonodajo, je zagotovil.
»Delo z ranljivimi skupinami je pomembno, tudi na ministrstvu za notranje zadeve temu dajemo posebno pozornost. V zadnjih letih se soočamo z novo migrantsko situacijo, v primerjavi s preteklimi leti imamo bistveno bolj intenziven migrantski tok. Zaznavamo tudi večje število ranljivih skupin,« je dejal Šefic. Med ranljivimi skupinami je izpostavil mladoletnike brez spremstva, ki so po njegovih trditvah pogosto tarča »ene najbolj nizkotnih zlorab«, trgovine z belim blagom. Ob naštevanju dejavnosti ministrstva na tem področju je pojasnil, da se izteka pilotni projekt, v katerega se je po besedah Anide Sarajlić aktivno vključilo tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Vsi, ki se pri delu srečujejo z ranljivimi skupinami, zlasti z migranti, bodo znanje lahko nadgradili na usposabljanju, ki ga je te dni v Hotelu M v Ljubljani pripravil Inštitut za afriške študije, v sodelovanju s tujimi nevladnimi organizacijami. Kot je v imenu inštituta povedala socialna delavka Monika Bohinec, so po dodatne veščine na usposabljanje prišli »zaposleni iz centrov za socialno delo, izobraževalnih ustanov, kot je npr. Center Ceneta Štuparja, prostovoljci, študentje in predstavniki nevladnih ustanov,« zato je menila, da bi se morali tovrstni projekti »razširiti na državno raven«. »Zanimanje za to usposabljanje je bilo ogromno, kar nekaj pove, v tem smislu, da se nas veliko počuti nemočnih v tej situaciji. Trgovina z ljudmi in migracije na splošno – to so ljudje, ki so dali skozi zelo težke izkušnje in potrebujejo posebno skrb in pozornost,« je poudarila Bohinčeva.
Udeležencem bodo uporabna znanja in veščine, ki jih učijo mednarodno priznani strokovnjaki, omogočili lažje prepoznavanje ranljivih posameznikov in žrtev psihičnega in fizičnega nasilja med migranti. »Srečujemo se z otroki, ki imajo za seboj travmatične izkušnje. Otroku so na primer pred lastnimi očmi do smrti ustrelili očeta, mater pa spolno zlorabili. Mati in otrok sta preživela, a kakšno travmo skriva vsak od njiju? To je vprašanje, na katero mora biti pripravljena odgovoriti usposobljena oseba, ki bo delala z njima,« je dejal direktor Inštituta za afriške študije Eyachew Tefera. Kot je še ocenil, bi morala Slovenija med drugim nasloviti pomanjkanje dostopa do ustrezne nastanitve migrantov in beguncev, v kar bi se morale aktivneje vključiti vse občine.
Ryan Mahan iz britanske ustanove za pomoč otrokom, žrtvam trgovine z ljudmi ECPAT UK je poudaril, da so za tako ranljive skupine potrebna profesionalna znanja in veščine, da pa je dobrodošla tudi vloga prostovoljcev, a kot je dodal: »V Veliki Britaniji imamo močno politiko vključevanja prostovoljcev v naše programe za mlade, a tudi oni morajo prej skozi tri- do šestmesečno usposabljanje, preden lahko sploh govorijo z žrtvami.«
»Težko je delati z ljudmi, ki se spopadajo s travmami, težavami in zlorabami, zato ker veš, da se tega ne da rešiti,« je razmišljala Heddy Bvumburah z malteške organizacije CCIF, ki stremi k pozitivnim spremembam v lokalnih skupnostih. »Ker se tega ne da popraviti, se počutiš krivega,« je dodala.