Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko

Policisti in vojaki na okopih

| 06.05.2017, 10:30 Andrej Šinko

Pogajanja za odpravo anomalij v plačnem sistemu razdvajajo policiste in vojake. Slednji namreč zahtevajo izenačitev svojega statusa s policijskim, policijski sindikati pa temu ostro nasprotujejo in znova grozi s stavko.

Po besedah v. d. predsednika Sindikata policistov Slovenije Kristjana Mlekuša jih moti predvsem to, da pri odpravi anomalij vlada tako rekoč šteje njihov stavkovni sporazum kot anomalijo samo po sebi. Po njegovih besedah vlada krši stavkovni sporazum, s katerim so bile končno odpravljene anomalije in vzpostavljeno razmerje med poklicem policista in ostalimi uniformiranimi poklici.

Zdaj pa je vlada predlagala aneks h kolektivni pogodbi za državno upravo, kjer linearno, brez tehtnih argumentov izenačuje vse te poklice, opozarja Mlekuš in dodaja, da so sami morali v pogajanjih med stavko svoje zahteve kar precej argumentirati. Ob tem je poudaril, da ne oporekajo nikomur, da za svojo poklicno skupino karkoli pridobi, ne pristajajo pa na ponovno izenačevanje policistov z drugimi poklici. Poklic policista se namreč glede na pooblastila in odgovornosti, ki jih prinaša, ne more primerjati z drugimi, je prepričan Mlekuš. Zato bo svet Sindikata policistov Slovenije predvidoma 18. maja odločal, ali se bo preoblikoval v stavkovni odbor, je napovedal.

Tudi v Policijskem sindikatu Slovenije, ki ga vodi Radivoj Uroševič, napovedujejo, da bo svet sindikata 16. maja »odločal o nadaljnjih aktivnostih za zagotovitev svoje pravne, socialne in ekonomske varnosti, če bo to potrebno, tudi s stavko«. Tudi oni so prepričani, da vlada s predlogom aneksa h kolektivni pogodbi v celoti izničuje stavkovni sporazum, s katerim se je prav zaradi posebnosti policijskega dela dosegla delna diferenciacija vrednotenja delovnih mest policistov v primerjavi z ostalimi pooblaščenimi uradnimi osebami.

Vlada v predlogu vsa ostala delovna mesta pooblaščenih uradnih oseb v državni upravi »na lepe oči« in brez izpolnjevanja meril povsem neupravičeno izenačuje z delovnimi mesti policistov, so v Policijskem sindikatu Slovenije zapisali na spletni strani. Uvrstitve delovnih mest policistov pa so v predlogu aneksa po njihovem mnenju nepravične in ponižujoče.

Kaj pravijo vojaki?

»Poklic vojaka je tako specifičen, da ne more biti primerljiv z nobenim drugim,« pa žogico policijskim sindikatom vrača predsednik sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah. Po njegovih besedah so poklici policista, vojaka, carinika in gasilca vsekakor primerljivi, zato zahtevajo enako, kot so si med stavko izpogajali policisti. »Policisti nimajo preveč, le vojaki imamo premalo,« je dodal.

Poudaril je, da enotni plačni sistem temelji na primerljivih poklicih, zato bi razlikovanje med policisti in vojaki pomenilo razpad enotnega plačnega sistema. Poleg tega imajo v vojski zaradi teh razlik kadrovski problem, saj vojska in policija črpata iz istega kadrovskega bazena. »Normalno, da se bo vsak, ki okleva med poklicem vojaka in policista, odločil za policijskega, saj mu to prinese zaposlitev za nedoločen čas in višjo plačo,« je opozoril Lah.

V sindikatu bodo zato vztrajali pri dvigu plač za tri plačne razrede, je napovedal Lah, vlado pa pozval, naj se vendarle odloči, kdo so temelji varnostnega in obrambnega sistema.

Tudi v Sindikatu vojakov Slovenije, ki ga vodi Gvido Novak, opozarjajo, da je status vojaka le v Sloveniji slabše ovrednoten od statusa policista. Sklenjena kolektivna pogodba za policiste po njihovem mnenju predstavlja kršitev kolektivne pogodbe za javni sektor, saj sta to po njej primerljiva poklica, so zapisali na spletni strani sindikata.

Opozorili so še, da v Sloveniji vse od osamosvojitve ni politične volje za urejanje statusa vojaka ter za ureditev izrednih razmer v Slovenski vojski. »Ministrica za obrambo je pri urejanju statusa vojaka odvisna od sindikatov javnega sektorja in dobre volje vladne koalicije, ki pa zaradi neškodljivosti zaposlenih v Slovenski vojski zaradi prepovedi stavke in splošnega miru ne vidi nobene potrebe po urejanju razmer v vojski,« še dodajajo.

V Sindikatu vojakov Slovenije se bojijo, da se bo takšen odnos vojakov hitro vrnil kot bumerang, »a takrat bo prepozno, saj Slovenska vojska že več let životari in odmira v jedru vojaške stroke«.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je pred časom dejal, da je v pogajanjih o plačnih anomalijah osnova za usklajevanje, da se pogleda zahtevnost, odgovornost delovnega mesta in pogoje, v katerem se delo opravlja. Tudi za poklica policista in vojaka pravi, da sta si v marsičem podobna, so pa nekatere razlike in vse to je treba ovrednotiti.

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po nekaterih ocenah imamo v državi vsaj 200.000 ...