Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Papež: Begunski centri kot koncentracijska taborišča. Odzivi na izjavo različni.

Cerkev po svetu | 24.04.2017, 13:04 Marta Jerebič

Papež Frančišek je v soboto v rimski baziliki sv. Bartolomeja na otoku Tiberina vodil bogoslužje v spomin na nove mučence 20. in 21. stoletja. Pri tem se je spomnil drame beguncev, ki pogosto v Evropi niso sprejeti. Begunske centre je primerjal s koncentracijskimi taborišči. To je po svetu naletelo na pozitivne in negativne odzive.

Papež je obsodil krutost do migrantov, ki ostajajo na jugu Italije in v Grčiji.

»Če bi vsaka italijanska občina sprejela 2 migranta, bi bil prostor za vse,« je dejal in izrazil upanje, da bi se velikodušnost juga – Lampeduse in Lezbosa, povzpela višje in bi okužila tudi sever.

»Begunski centri so pogosto koncentracijska taborišča zaradi množice ljudi, ki so tam zapuščeni. Velikodušni narodi, ki jih sprejemajo, morajo nositi to težo, saj se zdi, da so mednarodni dogovori pomembnejši od človekovih pravic.«

V Ameriškem judovskem odboru so se do teh papeževih besed odzvali kritično. Izvršni direktor združenja David Harris, je dejal, da so pogoji, v katerih trenutno živijo migranti v nekaterih evropskih državah, morda težki in si zaslužijo še večjo mednarodno pozornost. Zagotovo pa niso koncentracijska taborišča. "Nacisti in njihovi zavezniki so koncentracijska taborišča postavili in uporabljali za suženjsko delo in iztrebljenje milijonov ljudi v času druge svetovne vojne. Ni primerjave z obsegom te tragedije," je poudaril Harris.

V Mednarodnem odboru Auschwitz pa menijo, da papeževe besede niso bile pretirane. Izvršni podpredsednik Christoph Heubner je dejal, da je papež pretiraval zato, da se je dotaknil src in da je to storil z dobrim namenom. Kot je še dodal, ga izjava ni presenetila, saj je bil seznanjen s papeževimi preteklimi izjavami o grških begunskih centrih, ki jih je obiskal lani. Prav na to se sklicuje Vatikan, ki je, kot poroča spletni portal Družine, pojasnil, da je sveti oče primerjavo uporabil »iz osebne prizadetosti, potem ko je sam obiskal nekaj zbirnih centrov; pri tem velja upoštevati, da to ni uradno stališče glede tega zgodovinskega pojava«.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...