Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež: Begunski centri kot koncentracijska taborišča. Odzivi na izjavo različni.

Cerkev po svetu | 24.04.2017, 13:04 Marta Jerebič

Papež Frančišek je v soboto v rimski baziliki sv. Bartolomeja na otoku Tiberina vodil bogoslužje v spomin na nove mučence 20. in 21. stoletja. Pri tem se je spomnil drame beguncev, ki pogosto v Evropi niso sprejeti. Begunske centre je primerjal s koncentracijskimi taborišči. To je po svetu naletelo na pozitivne in negativne odzive.

Papež je obsodil krutost do migrantov, ki ostajajo na jugu Italije in v Grčiji.

»Če bi vsaka italijanska občina sprejela 2 migranta, bi bil prostor za vse,« je dejal in izrazil upanje, da bi se velikodušnost juga – Lampeduse in Lezbosa, povzpela višje in bi okužila tudi sever.

»Begunski centri so pogosto koncentracijska taborišča zaradi množice ljudi, ki so tam zapuščeni. Velikodušni narodi, ki jih sprejemajo, morajo nositi to težo, saj se zdi, da so mednarodni dogovori pomembnejši od človekovih pravic.«

V Ameriškem judovskem odboru so se do teh papeževih besed odzvali kritično. Izvršni direktor združenja David Harris, je dejal, da so pogoji, v katerih trenutno živijo migranti v nekaterih evropskih državah, morda težki in si zaslužijo še večjo mednarodno pozornost. Zagotovo pa niso koncentracijska taborišča. "Nacisti in njihovi zavezniki so koncentracijska taborišča postavili in uporabljali za suženjsko delo in iztrebljenje milijonov ljudi v času druge svetovne vojne. Ni primerjave z obsegom te tragedije," je poudaril Harris.

V Mednarodnem odboru Auschwitz pa menijo, da papeževe besede niso bile pretirane. Izvršni podpredsednik Christoph Heubner je dejal, da je papež pretiraval zato, da se je dotaknil src in da je to storil z dobrim namenom. Kot je še dodal, ga izjava ni presenetila, saj je bil seznanjen s papeževimi preteklimi izjavami o grških begunskih centrih, ki jih je obiskal lani. Prav na to se sklicuje Vatikan, ki je, kot poroča spletni portal Družine, pojasnil, da je sveti oče primerjavo uporabil »iz osebne prizadetosti, potem ko je sam obiskal nekaj zbirnih centrov; pri tem velja upoštevati, da to ni uradno stališče glede tega zgodovinskega pojava«.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...