Papež Frančišek
Papež Frančišek o nedelji Božjega usmiljenja
Cerkev po svetu | 23.04.2017, 15:09 Petra Stopar
Obhajamo drugo velikonočno nedeljo, imenovano tudi bela nedelja in nedelja Božjega usmiljenja, na katero je papež Frančišek z romarji v Vatikanu molil molitev »Raduj se, Kraljica«. Tudi danes se je ob njem zbralo zelo veliko ljudi. Papež jih je prisrčno pozdravil in se med drugim zahvalil za velikonočna voščila, na katera odgovarja s prošnjo k Vstalemu Gospodu za blagoslov ter se tudi sam priporoči v našo molitev.
Papež Frančišek je v opoldanskem nagovoru spomnil, da je sicer vsaka nedelja spomin Jezusovega vstajenja od mrtvih, a da je prva nedelja po veliki noči skladno z izročilom še posebej pomembna. Katehumeni, ki so bili krščeni med velikonočno vigilijo, so teden dni potem odložili svoja bela oblačila in začeli novo življenje, prejeto pri krstu, živeti znotraj občestva Cerkve.
Nato je sveti oče glavni del nagovora posvetil razmišljanju o Božjem usmiljenju, čigar jubilejno leto smo nedavno obhajali. Hkrati nas je pozval, naj v sebi poživimo milost, ki izhaja iz Usmiljenja. Ravno evangeljski odlomek te nedelje govori, kako je Jezus po vstajenju apostolom naročil, naj gredo oznanjat in potem, ko je dihnil vanje, dejal: »Prejmite Svetega Duha! Katerim grehe odpustite, so jim odpuščeni; katerim jih zadržite, so jim zadržani.«
Papež Frančišek je zatrdil, da je »prav v tem smisel usmiljenja, ki se na dan Jezusovega vstajenja razodeva kot odpuščanje grehov. Vstali Jezus je svoji Cerkvi kot prvo nalogo zapustil svoje poslanstvo, naj vsem ponesejo konkretno oznanilo o odpuščanju: To je prva naloga: Oznanjati odpuščanje. To vidno znamenje Božjega usmiljenja prinaša s seboj mir srca in veselje vnovičnega srečanja z njim.«
Opoldanski nagovor je sklenil s povabilom, naj »nikoli ne pozabimo, da je v življenju vere usmiljenje njen temelj. Gre za konkreten način, s katerim Jezusovo vstajenje naredimo vidno. Marija, Mati Usmiljenja naj nam pomaga verovati in to tudi z veseljem živeti.«
Še vedno pa odmevajo papeževe nenadejane besede ob včerajšnjem obisku Skupnosti sv. Egidija v Rimu in vodenju bogoslužja v čast novih mučencev. Ob tem je znova spomnil na begunce, ki morajo živeti v begunskih centrih, med katerimi jih je mnogo podobnih koncentracijskim taboriščem.