Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

S papežem bo v Egipt odpotoval tudi patriarh Bartolomej

Svet | 23.04.2017, 00:16 Marjana Debevec

Carigrajski ekumenski patriarh in častni voditelj pravoslavnih kristjanov Bartolomej I. bo v petek skupaj s papežem Frančiškom odpotoval v Egipt. Tam se bosta srečala s koptskim papežem Tavadrosom II. in velikim imamom največje sunitske univerze Al-Azhar, Ahmedom Mohammedom al-Tayyebom. Bartolomej, Frančišek in al-Tayyeb bodo spregovorili tudi na mirovni konferenci, ki jo prihodnji teden prirejajo v egiptovski prestolnici.

Papež odhaja v Egipt v nemirnih časih: spomnimo samo na krvava teroristična napada v dveh koptskih cerkvah na cvetno nedeljo, v katerih je življenje izgubilo 45 ljudi. V napadu Islamske države v bližini znamenitega samostana sv. Katarine na Sinajskem polotoku pa je v torek policist izgubil življenje, najmanj trije uradniki na kontrolni točki pred samostanom pa so bili težje poškodovani.

Kljub vsem tem napadom in težavam na mednarodnem področju, pa ekumenski in medverski dialog nadaljujeta svojo pot. Predstavnik pravoslavnega metropolita v Italiji Athenagoras Fasiolo je za Radio Vatikan dejal, da obe krščanski Cerkvi pričujeta za skupen načrt miru, ki je nad političnimi in ekonomskimi močmi. Pri tem se postavlja vprašanje, ali bi lahko ta prizadevanja cerkva za mir na nasprotni strani izzvala odzive, kot se je zgodilo ob papeževi napovedi o obisku Egipta.

Po besedah omenjenega pravoslavnega predstavnika bi si morale vse religije za prvo nalogo postaviti poučevanje svojih vernikov, kaj pomeni mir. »Mir ni nikoli nadvlada enega nad drugim. Mir nikoli ne more biti vsiljen. Mir pomeni delati skupaj, da bi našli skupno in pravično pot, ki bo zadovoljila vse.« Prepričan je tudi, da bi se danes moralo zgoditi z drugimi verstvi, tako kot se je v dvatisočletni zgodovini krščanstva, ko smo razumeli, da je vero treba predvsem živeti.

Na vprašanje, ali bi lahko ekumenski in medverski dialog uspel postaviti mejo do tistih, ki hočejo religijo zlorabiti za politične ali geopolitične interese pa je dejal, da kot veren človek verjame v to. »Biti moramo pogumni, govoriti moramo med seboj tudi o tem, česar nismo storili, da bi vse to preprečili.«

Pravoslavni predstavnik je še prepričan, da do rešitve ne bomo prišli, če ne bo vsaka stran naredila svojega dela. Po njegovih besedah pa se tudi ne moremo pretvarjati, da po svetu naši bratje ne trpijo in da je krščanska vera danes na svetu najbolj preganjana.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...