Akcija 40 dni brez alkohola letos s poudarkom na medosebnih odnosih
Cerkev na Slovenskem | 01.03.2017, 22:36 Petra Stopar
Slovenska Karitas s soorganizatorjema Javno agencijo RS za varnost prometa – sektor za preventivo in vzgojo v cestnem prometu in Zavodom Med.Over.Net že 12. leto spodbuja k preventivni akciji 40 dni brez alkohola v znamenje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola.
Danes je v galeriji Družine v Ljubljani potekala novinarska konferenca, na kateri so organizatorji predstavili letošnjo akcijo 40 dni brez alkohola, pod naslovom Izberi prav. Bodi z mano. Akcija bo potekala do sobote, 15. aprila.
V akciji sodelujejo tudi Zavod Varna pot, Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani (projekt Sporočilo v steklenici), društvo Žarek upanja in Zavod Vse bo v redu. Kot gost v akciji letos sodeluje Zveza klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije. Tiskovne konference so se udeležili tudi zdravljeni alkoholiki iz programa Vrtnica (program Karitas namenjen socialni rehabilitaciji oseb s težavami z odvisnostjo od alkohola), ki so spregovorili tudi o stiskah, ki so jih doživeli in povzročili zaradi prekomernega uživanja alkohola.
S svojo solidarnostjo sporočajo, da jim ni vseeno za ljudi, ki trpijo zaradi alkohola. K sodelovanju v akciji je povabljen vsak posameznik osebno, povabljeni pa tudi družine, društva, ustanove, da v času akcije ne uživamo in ne strežemo alkohola. Tisti, ki se želijo udeležiti akcije lahko svojo odločitev simbolno izrazijo in potrdijo na www.brezalkohola.si in na Facebooku 40 dni brez alkohola.
Imre Jerebic, generalni tajnik Slovenske Karitas
»Akcija 40 dni brez alkohola je preventivna akcija in je namenjena predvsem izrazu solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola v naših družinah, na cestah in zaradi zdravstvenih težav. Preventivna akcija ni namenjena temu, da bi nehali piti, ampak gre za 40-dnevno spodbudo k zmernosti, saj je slovenski prostor zelo odprt alkoholu, kar lahko potrdim, tudi preko osebne izkušnje. Že kot otrok sem bil vsak večer v družbi odraslih moških, katerih glavna aktivnost je bilo kartanje ob kozarcu vina. Otroci zaradi tega nismo mogli spati, mame so se jezile, za njimi pa so običajno ostali prazne steklenice in kozarci. Takšne so številne zgodbe otrok še danes. Zato sem zavzel stališče zmernosti in abstinence in na ta način izražam sočutje in solidarnost. Akcija je odlična priložnost, da v 40 dneh stestiramo naš odnos do alkohola. Vsak dan izbiramo ali bomo izbrali alkohol ali sočloveka. Zato naj spomnim, da je izbira naša in skupaj smo močnejši.«
Dr. Mateja Markl, Javna agencija za varnost v prometu, Sektor za preventivo in vzgojo v cestnem prometu
»Organizatorji želimo k akciji pritegniti čim večje število posameznikov, družin in skupin, da zmanjšajo oz. prenehajo z uživanjem alkohola ter da se nikoli ne vključujejo v promet, če so pod vplivom alkohola. Letošnji slogan akcije je »Izberi prav. Bodi z mano.«, s katerim želimo poudariti predvsem ožje medosebne odnose kot najpomembnejše pri podpori posamezniku, da se odloči za zmanjšano pitje alkohola. V Sloveniji je alkohola v prometu še vedno preveč. Sprejemljiva je le ničelna toleranca, ki jasno sporoča, da je tveganje zaradi alkohola v prometu preveliko. V lanskem letu je namreč zaradi alkoholiziranosti povzročitelja umrlo 38 oseb, 170 je bilo huje poškodovanih. Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč znaša skoraj 10 %, povprečna alkoholiziranost pa je izredno visoka, več kot 1,4 promila. Verjetnost povzročitve prometne nesreče je pri alkoholiziranosti 1,1 promila skoraj 20-krat večja v primerjavi s treznim voznikom.«
Nataša Sorko iz društva Žarek upanja
»Oseba, ki ima težave s pitjem alkohola, se s to svojo težavo ne zmore spopasti sama. Ko se odloči za življenje brez alkohola, potrebuje osebno, čustveno in strokovno oporo, podporo in pomoč kot tudi njeni najbližji družinski člani. Ko se v družini razvije delovanje, ki ga usmerja alkohol, se temu prilagodi cela družina. Družinske vloge se neprimerno porazdelijo. Drugi člani družine prevzamejo naloge, ki jih bi sicer morala prevzeti oseba, ki uživa alkohol. In potem dostikrat govorimo o tem, da otroci iz teh družin prehitro odrastejo. So pretirano odgovorni. Naloga vseh nas, ki delujemo na področju pomoči je tudi, da informiramo in osveščamo o razsežnostih težav, ki jih ta opojna tekočina prinaša. Razmišljati moramo o tem, kaj še lahko storimo, da bi manj družin trpelo zaradi pitja alkohola. In samo tako bomo uspešnejši pri svojem delu. Naš cilj pa je, da bi se v prihodnje pogovarjali o srečnih zgodbah, o zgodbah ljudi, ki jim je tudi akcija 40 dni brez alkohola pomagala do najpomembnejše odločitve, odločitve za življenje brez alkohola.«
Andreja Verovšek iz Zavoda Med.Over.Net
»Spletna stran brezalkohola.si, spletna omrežja in forum »Zasvojenost in pomoč« so mesta, kjer ljudje lahko dobijo osnovne informacije o akciji, prebirajo osebne izkušnje in spodbujajo k zmernemu uživanju. Preko foruma nudimo pomoč vsem, ki se soočajo s težavami z alkoholom, tako svojcem, kot tistim, ki segajo po alkoholu in zaradi tega potrebujejo nasvet in podporo. Največ vprašanj je, kako pomagati bližnjemu, ki se srečuje z zasvojenostjo in kako najti moč, da bi se rešili iz osebne zasvojenosti. Z letošnjim pozivom akcije »Izberi prav. Bodi z mano.« vabimo, da namesto uživanja alkohola izberimo pristen človeški odnos. To ni vedno enostavno, saj je alkohol del naše kulture in običaji uživanja alkohola so vpeti v vsakdan. Zato letos vabimo ljudi, da sporočijo svoje izkušnje, kako preživljajo družabne dogodke brez uživanja alkohola, kako se ob tem počutijo in kakšno razliko opazijo.«
Friderik Miro Lapanja, predsednik Zveze klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije
»Pitje alkohola je življenjski slog, ki pa lahko pri posamezniku privede v odvisnost, ki je bolezen. Ko oseba zapade v odvisnost, si brez opore zelo težko pomaga. Takih oseb ne smemo obsojati, ampak jim moramo pomagati. Osebe, ki tvegano in škodljivo uživajo alkohol, se lahko znajdejo v velikih socialnih stiskah, so osamljeni, z velikimi težavami, ki bi jih radi, pa jih ne morejo razrešiti. Ljudje drug drugega potrebujemo pri razreševanju kakršnihkoli težav, ne samo tistih, ki so povezane z zasvojenostjo. Zdravljenci in svojci, ki so vključeni v skupine zdravljenih alkoholikov, ki so že vzpostavili abstinenco in se urejajo, priznavajo, da brez pristnega sočustvovanja in podpore svojcev ter drugih bližnjih, ne bi uspeli pri vzdrževanju abstinence. Skupaj poiščemo rešitve, ki stremijo k boljšemu in bolj urejenemu življenju.«
Blaž Švab, član ansambla Modrijani, in letošnji ambasador akcije
»Modrijani smo začeli nastopati s 13 leti na koncertih in že zelo zgodaj smo spoznali, da alkohol in nastopi ne bodo šli skupaj. Vsako leto smo imeli 200 nastopov in če bi popili samo eno pivo… v dolgih letih nastopanja se to ne bi izšlo, zato smo se odločili in sklenili, da bomo na koncertih ostali pri vodi. Tega se vsi vseh 17 let držimo in lahko ponosno povem, da smo veliko mladim glasbenikom zgled, čeprav to velikokrat ni bilo enostavno, saj je alkohol z zabavami tesno prepleten. Pa ne za nas, ampak za tiste okoli, ki niso mogli sprejeti, da se znamo zabavati brez alkohola, ostajamo pri vljudnem nazdravljanju, potem pa kozarec odložimo. Zame so za mlade pomembne pozitivne izkušnje, zabave brez alkohola in želim si, da bi jih starši in učitelji spodbujali pri iskanju dejavnosti, ki jih osrečujejo in veselijo, vsaj toliko kot jih vzpodbujajo za dobre ocene. Prav tako bi jih morali več pohvaliti in jim pomagati razviti zdrave navade.«