Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Sveta maša v Milanu (foto: Radio Vatikan)
Sveta maša v Milanu

VIDEO: Papež v Milanu: Špekuliramo o življenju, delu, družini. Izkoriščamo uboge in migrante

Svet | 25.03.2017, 17:02 Marjana Debevec

Papež Frančišek je ob 15. uri v parku Monza v Milanu daroval sveto mašo. Zbrane je povabil, da pred bolečimi situacijami ne smemo biti le opazovalci. Sedanjost moramo gledati z vztrajnostjo tistega, ki ve, da se veselje odrešenja odraža v vsakdanjem življenju.

Velika množica ljudi je preplavila enega največjih zgodovinskih evropskih parkov. Papež se je najprej pol ure peljal med ljudmi in jih pozdravljal. V nagovoru pri sveti maši pa se je navezal na praznik Gospodovega oznanjenja. Sporočilo veselja, ki ga je Mariji prinesel angel, se po papeževih besedah danes izraža v našem vsakdanjem življenju. Bog namreč lahko sreča svoje ljudstvo v nenavadnih okoliščinah, tudi na obrobjih in naših težavah ter hrepenenjih.

Vendar pa se lahko tako kot Marija tudi mi znajdemo negotovi pred realnostjo, ki duši veselje in okameni srce. »Kako se bo to zgodilo v času, v katerem je toliko izkoriščanja? Špekuliramo o življenju, delu, družini. Izkoriščamo uboge in migrante; izkoriščamo mlade in njihovo prihodnost. Zdi se, da se je vse omejilo samo še na številke, po drugi strani pa ostajamo brezbrižni do vsakodnevnega življenja mnogih družin, ki živijo v pomanjkanju in negotovosti

Ob vsem tem po papeževih besedah ne smemo ostati le opazovalci, ampak moramo iti vztrajno naprej. Da bi to uspeli, nam papež ponuja tri ključe.

Prvi je spomin. Sveti oče je poudaril, da ne smemo nikoli pozabiti, od kod prihajamo in kje so naše korenine. Hkrati pa se moramo zavedati, da smo del Božjega ljudstva. Prebivalci Milana dokazujejo, da živijo to resničnost, ko ne poznajo meja.

Ob sklepu pa je sveti oče še zatrdil, da Bogu ni nič nemogoče. Če se odpremo milosti, nemogoče postane mogoče. Dokaz tega so številne karizme, mnogi misijonarji in pobude Cerkve, ki so vzcvetele ravno na območju Milana.

SREČANJE Z BIRMANCI

Papež Frančišek je dan v Milanu sklenil s srečanjem z mladimi. Na stadionu se je zbralo skoraj 80 tisoč birmancev, njihovih staršev, botrov in katehistov. Birmance je pozval, naj Jezusu obljubijo, da ne bodo izvajali ali dovoljevali vrstniškega nasilja.

Papež Frančišek
Papež Frančišek © Radio Vatikan

Vzkliki, ponavadi namenjeni ekipam, ki igrajo na stadionu Meazza San Siro, so bili tokrat namenjeni papežu Frančišku, ki je odgovoril na tri vprašanja. Birmanca je zanimalo, kaj mu je v njegovih letih pomagalo pri rasti prijateljstva z Jezusom. Pogovori s starimi starši, igra s prijatelji ter obiskovanje župnije in oratorija – to troje pomaga tudi več moliti, je dejal papež in dodal, da je molitev tisto, kar vse tri stvari povezuje.

Za posredovanje vere otrokom je ključnega pomena pričevanje življenja, je nato dejal v odgovoru na vprašanje mladih staršev, ki jih je pozval, naj se igrajo s svojimi otroki.

Katehistom je papež svetoval sožitje treh jezikov: razuma, srca in rok. Ob koncu pa se je ustavil še ob problemu vrstniškega nasilja: "Je v vaši šoli, vaši četrti kdo, ki ga zasmehujete, iz kogar se norčujete zaradi kakšne hibe, ker je debel, suh, zaradi tega ali onega. Pomislite. Vam je všeč, da ga zasramujete in celo pretepete zaradi tega? Pomislite. Temu rečemo vrstniško nasilje. Za zakrament svete birme obljubite Gospodu, da ne boste nikoli počeli kaj takega in ne boste dovolili, da bi se to dogajalo na vaši šoli in v vaši četrti. Ste me razumeli?"

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...