duhovnik Titus Zeman
Med novimi blaženimi tudi žrtev komunizma na Slovaškem in italijanski zdravnik
Svet | 04.03.2017, 00:22 Marjana Debevec
Papež Frančišek je v ponedeljek Kongregacijo za zadeve svetnikov pooblastil, da izda dekrete o enem primeru mučeništva in sedmih primerih junaških kreposti. Za nas sta zanimiva predvsem dva nova blažena in sicer slovaški salezijanec Titus Zeman in italijanski duhovnik Vittorio Trancanelli.
Čudež je bil priznan na priprošnjo slovaškega salezijanskega duhovnika Titusa Zemana. Rodil se je leta 1915 v Bratislavi, leta 1940 pa je bil med študijem v Torinu posvečen v duhovnika. Preizkušnje so se začele leta 1950, ko je oblast na Slovaškem prepovedala redovne skupnosti, redovnike pa je začela pošiljati v koncentracijska taborišča. Don Zeman je organiziral skrivna potovanja za salezijanske mlade v Torino, kjer bi lahko končali študij za duhovnike.
Na tretjem potovanju so ga odkrili, zaprli, ga mučili in označili za izdajalca domovine in vatikanskega vohuna. Obsodili so ga na 25 let zapora. Izpustili so ga po dvanajstih letih, vendar je zaradi številnih mučenj in zato načetega zdravja umrl pri 54. letih. Takole je dejal: »Tudi če bi izgubil življenje, mislim, da ga ne bi vrgel proč, če bi vedel, da je vsaj eden od teh, ki sem jim pomagal, postal duhovnik namesto mene.«
Med novimi Božjimi služabniki pa je tudi zdravnik iz Spella v Italiji, Vittorio Trancanelli. Rodil se je leta 1944 in se poročil z Lio Sabatini. Rodil se jim je en sin, posvojila sta še drugih sedem. Deloval je kot kirurg v Perugi, kar je vzel kot svoje poslanstvo. V središču njegovega dela je bil človek. Tudi on je preživel več hudih bolezni in je tako umrl pri 54. letih. Malo pred smrtjo je poklical ženo in otroke ter jim rekel: »Za to velja živeti. Tudi če bi postal ne vem kdo, če bi imel denar v banki, če bi kupil več hiš, kaj bi sedaj odnesel s seboj? Kaj bi prinesel pred Boga? Sedaj nesem s seboj ljubezen, ki smo jo dali.«
Dekreti o junaških krepostih zadevajo še enega škofa, prav tako salezijanca, dva duhovnika, dve redovnici in enega laika.