Blaž LesnikBlaž Lesnik
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Astronomi odkrili 7 novih planetov

| 23.02.2017, 15:44 Blaž Lesnik

Astronomi so 40 svetlobnih let od Zemlje odkrili sistem sedmih planetov, katerih velikost je podobna Zemljini. Planete so odkrili s pomočjo teleskopov z Zemlje in vesolja, ko so šli mimo svoje starševske zvezde, izredno hladne pritlikave zvezde Trappist 1. Kot je za naš radio povedal prof. astronomije dr. Tomaž Zwitter, narava dostikrat preseneti.

Pomenov tega presenetljivega odkritja je po besedah našega sogovornika več: "prvič sedem planetov po velikosti in večinoma tudi po temperaturi na površini podobnih Zemlji. Hkrati je sistem planetov relativno blizu, 40 let potovanja svetlobe, to je pravzaprav neposredna okolica našega Sonca. Zanimivo je, da je ta zvezda zelo skromna po velikosti, podobna Jupitru, tudi po masi, več kot desetkrat lažja od Sonca, precej hladna zvezda. Posledično ker je tako majhna, se tudi tako majhen planet kot je Zemlja, pozna, če je ta planet med zvezdo in nami. Iz tega sledi, da bomo v bližnji prihodnosti izvedeli o teh planetih lahko izvedeli veliko več. Govoriti se bo dalo o njihovem ozračju, možnosti tekoče vode in tudi, če rečem iz profesionalnega astronomskega področja, ti planeti so izjemno blizu svoji zvezdi in tudi eden drugemu. Edini način, da so prišli v takšno lego je, da so nastali bolj daleč in so se potem tej zvezdi sčasoma po mnogo tirnicah približali. To pomeni tudi potrditev domneve seljenja planetov med različnimi tirnicami, ki velja tudi za naše osončje."

Možnosti za življenje so, čeprav so tudi ovire

Problematična za obstoj življenja bi lahko bila bližina planetov svoji zvezdi. Tako je zelo verjetno, da stalno gledajo svojo zvezdo z isto stranjo, istim obrazom. Torej se konkreten planet zasuka okrog lastne osi v istem času, kot pride enkrat okrog zvezde. Tista stran, ki je stalno izpostavljena svetlobi zvezde, je zelo vroča, druga pa bistveno hladnejša. To predstavlja veliko oviro za obstoj kakšne bolj komplicirane kemije in življenja. A vendar... Vsaj na Zemlji življenje uspeva v izrazito sovražnih okoljih. Pred nekaj dnevi so v mehiški jami našli mikrobe, stare več kot 50 tisoč let, ki so še vedno živi. "Življenje je izredno trdoživo. Življenje že, bitja kot ljudje pa ne. Zelo majhna možnost, da bo tam kaj inteligentnega, za mikrobe pa je možnost večja", dodaja prof. dr. Tomaž Zwitter.