Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Petra StoparPetra Stopar
Na enih od vrat v baziliko Sagrada Familia v Barceloni so zapisane besede molitve Oče naš v približno petdesetih jezikih, tudi v slovenščini (foto: Helena Škrlec)
Na enih od vrat v baziliko Sagrada Familia v Barceloni so zapisane besede molitve Oče naš v približno petdesetih jezikih, tudi v slovenščini

Mednarodni dan materinščine tokrat o pomembnosti večjezične izobrazbe

Slovenija | 21.02.2017, 01:00

21. februar je mednarodni dan maternega jezika. Nanj bodo opozarjale različne prireditve, letos so osredotočene na pomembnost večjezične izobrazbe za trajnostno naravnano prihodnost. Po svetu danes govorijo približno 6.000 različnih jezikov, polovici grozi izginotje. Materinščina večinskega prebivalstva pri nas je slovenščina. Da izražanje v njej ni tako samoumevno, se zavemo ob zapletih, kakršen se je zgodil pri spreminjanju deželne ustave avstrijske Koroške, o čemer poročamo zadnje dni.

Ob mednarodnem dnevu maternega jezika so pri Unescu med drugim zapisali, da osnovne veščine branja, pisanja in številčne pismenosti dobimo z obvladovanjem maternega jezika ter da so lokalni jeziki tisti, ki prenašajo kulture, vrednote in tradicionalna znanje, zato imajo pomembno vlogo pri spodbujanju trajnostno naravnane prihodnosti.

Na Radiu Ognjišče se po pomoč ob jezikovnih zagatah večkrat obrnemo k sodelavcu Marjanu Buniču, ki se strinja s trditvijo, da se vse začne z maternim jezikom. "V njem začneš dojemati stvarnost okoli sebe, življenje, vse, kar te obdaja. V njem začneš komunicirati s to stvarnostjo. Zato je zelo pomembno, kako si vešč jezika."

Bunič ugotavlja, da Slovenci svoj materni jezik še vedno razumemo kot nekaj samoumevnega, zato se s tem, kar znamo, po njegovih besedah hitro zadovoljimo. "Pa vendar je treba slovenski jezik, ki, priznajmo, je zahteven, raziskovat, se ukvarjat z njim, ga negovat, tudi tako, da včasih pokukamo v kakšen slovar, pravopis, v kakšno strokovno knjigo." Če bomo segali po takšni literaturi in se trudili slovenščino ohranjati tudi v njeni zahtevnosti, potem se ji, tako Bunič, obeta lep prihodnost.

Slovenija, Svet
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Papeževa vrnitev v Dom Sv. Marte (photo: Vatican news) Papeževa vrnitev v Dom Sv. Marte (photo: Vatican news)

Kakšno je papeževo zdravstveno stanje?

Zdravstveno stanje papeža Frančiška se počasi, vendar vztrajno izboljšuje, so danes sporočili z vatikanskega tiskovnega urada. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Matteo Bruni je novinarjem dejal, ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc) Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc)

Smo veliko več kot prijazne gospe

Materinski dan, ki ga v Sloveniji zaznamujemo 25. marca, ko v Katoliški Cerkvi obhajamo praznik Gospodovega oznanjenja, je priložnost za razmislek o nekaterih pomembnih izzivih naše družbe. Eden ...