Na Prešernov dan po državi številne kulturne prireditve
Slovenija | 08.02.2017, 12:18 Andrej Šinko
Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, po državi potekajo številne prireditve, svoja vrata pa brezplačno odpirajo nekatere kulturne ustanove. Slovenski kulturni praznik je dan, ki spodbudi razmišljanje o Francetu Prešernu kot zgodovinsko pomembni osebnosti ter o pomenu, ki ga imata kultura in jezik za državo in narod.
Že včeraj je v ljubljanskem Cankarjevem domu ob kulturnem prazniku potekala osrednja proslava, ki je minila v znamenju nagovora predsednika upravnega odbora Prešernovega sklada Vinka Möderndorferja, ki ni olepševal razmer v kulturi in umetnosti. Po njegovih besedah slovenska umetnost umira. Kultura s slovenskimi politiki nima sreče, nikogar zares ne zanima, ker ni dovolj tržno uspešna.
Möderndorfer je poudaril, da kultura in umetnost v Sloveniji živita zgolj zaradi notranje nuje ustvarjalcev, ki so idealistični. A s tem se ne da plačati položnic, je povedal novi predsednik upravnega odbora. Möderndorfer je prepričan, da so bile v zadnjih 25 letih vse slovenske vlade iste. Še najbolj iskrena je bila, tako Möderndorfer, tista vlada, ki je ministrstvo za kulturo preprosto ukinila. Podobno, se zdi, mislijo vse vlade, le da tega ne povedo jasno in glasno.
Möderndorfer je povedal, da bi morali biti politiki kulturni. Ker če je človek kulturen, je tudi etičen. Umetnost ne postavlja zidov, ampak jih ruši. In ni vse v poslušnosti velikih, pomembna sta pokončna in etična drža, je politikom na srce položil Möderndorfer.
Če kdo ni dobro razumel več razsežnosti govora, je bil Möderndorfer še bolj jasen: z denarjem, ki ga je država vložila v krpanje bančne luknje, bi slovenska kultura in umetnost živeli 35 let. Tako pa životarita, njene ustvarjalce se ponižuje, ponuja se jim drobtine z velike kapitalistične mize. Möderndorferjev govor so večkrat prekinili aplavzi, čeprav, kot je na koncu povedal predsednik upravnega odbora, bodo njegov govor politiki pozabili že jutri.
Dogodki ob kulturnem prazniku
Na današnji dan je vrata odprla predsedniška palača. Dopoldne je zbrane nagovoril predsednik republike Borut Pahor, pridružili pa so se mu tudi Prešernovi nagrajenci. Pred Prešernovo rojstno hišo v Vrbi so pripravili prireditev ob kulturnem prazniku. Predstavniki države so položili venec ob Prešernovem spomeniku v Ljubljani, minister za kulturo Tone Peršak pa naj bi obiskal grob priznanega slovenskega pesnika v Kranju. Združenje dramskih umetnikov Slovenije je ob pesnikovem spomeniku na Prešernovem trgu v Ljubljani pripravilo recital poezije, v Kranju pa poteka tudi tradicionalni Prešernov smenj.