Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Zdravje na delovnem mestu pripomore k uspešnejši organizaciji. (foto: zdravi-in-uspesni.si)
Zdravje na delovnem mestu pripomore k uspešnejši organizaciji.

Občine v vzhodnem delu države manj zdrave od občin na Zahodu

Slovenija | 01.02.2017, 18:10 Marjana Debevec

Nacionalni inštitut za javno zdravje je pripravil projekt Zdravje v občini, ki prikazuje zdravstveno stanje ljudi v slovenskih občinah. Kot kažejo podatki, so občine v vzhodnem delu Slovenije v povprečju v slabšem položaju od občin na zahodu. Razpon bolniške odsotnosti po občinah pa se giblje od 8,5 do preko 20 koledarskih dni. Vprašanja zdravja po občinah smo se lotili v oddaji Pogovor o. Z nami sta bili Sonja Tomšič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje in županja Šmarjeških toplic Bernardka Krnc.

Največ bolniških odsotnosti zaposlenih je v nekaterih občinah Štajerske in Koroške statistične regije. V slednji je tudi največ visoko tveganega opijanja oseb, starih 15 let in več. Po možganskih kapeh v starosti od 35 do 84 let prednjači Pomurje, kjer je tudi največ prekomerno prehranjenih otrok.

Na razlike v zdravju med drugim vplivajo socialno-ekonomski dejavniki, kultura in etnična pripadnost, sistem zdravstvenega varstva ter življenjski slog.

Iz zbranih podatkov so naredili izbor kazalnikov, ki so jih dali v posamezne skupine, in sicer, prebivalstvo in skupnost, dejavniki tveganja za zdravje, preventiva, zdravstveno stanje in umrljivost. Z njimi so želeli prikazati problematiko različnih populacijskih skupin, različne javno-zdravstvene izzive ter umestiti občino na socio-ekonomsko sliko.

NIJZ je za vsako slovensko občino pripravil tudi kratko publikacijo s prikazom ključnih kazalnikov zdravja, tveganega vedenja, preventivnih aktivnosti, ki so jim dodane aktualne javno-zdravstvene vsebine in kratek vsebinski opis zdravstvenega stanja v občini. Prikaz je namenjen pregledu 35 ključnih kazalnikov zdravja v občini v primerjavi s slovenskim povprečjem. Zbrane so tudi tematske karte s prikazi kazalnikov.

Za lažje spremljanje podatkov in snovanje ukrepov na lokalni ravni so po njenih besedah razvili tudi spletno aplikacijo, kjer so poleg tabele kazalnikov zdravja tudi metodološka gradiva, tematske karte nekaterih kazalnikov ter članki.

S tem prikazom zdravstvenega stanja želijo na omenjenem inštitutu spodbuditi različne deležnike na lokalni ravni, zlasti odločevalce, pri njihovih aktivnostih za promocijo in krepitev zdravja svojih prebivalcev.

Slovenija, Politika, Zdravstvo
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...