Raziskava: Slovenci premalo izkoriščamo dobro znanje
Politika | 17.01.2017, 15:01 Petra Stopar
Ni skrivnost, da je odnos Slovenije do njenih talentov bolj mačehovski kot ne. Da imamo težave pri zadrževanju tako domačih kot privabljanju tujih talentov, kaže Globalni indeks konkurenčnosti talentov, kjer se je Slovenija uvrstila na 27. mesto med 118 državami. Raziskovalci menijo, da neizkoriščeno znanje nima prave vrednosti.
Letno raziskavo o konkurenčnosti držav glede na njihove talente pripravlja podjetniška izobraževalna ustanova Insead v sodelovanju z Adecco Skupino in Capital Leadership Institute iz Singapurja. Kot so pojasnili na Adeccu, indeks kaže na to, kako države ustvarjajo, privabijo in zadržujejo talente, obenem pa zagotavlja vir za odločanje o strateškem razvoju za spodbujanje konkurenčnosti talentov.
Direktor Adecca Slovenija Miro Smrekar je o letošnjih uvrstitvah Slovenije na indeksu povedal: »Najbolj veseli smo lahko, da je Slovenija v stebru poklicnih in tehničnih veščin na 15. mestu, kjer bi si vsi želeli biti, če gledamo globalno, med 118 državami. Nam pa tudi pokaže, kje nazadujemo, in to je, da skoraj nikakor ne privabimo ljudi iz tujine, imamo tudi težave z okoljem, v katerem bi zadržali ljudi, ki so tu.«
Smrekar še dodaja: »Na eni strani znanje očitno imamo, ne znamo pa ga izkoriščati. Malo grobo rečeno, ampak znanje brez izkoristka ni veliko vredno.« Po njegovi oceni smo očitno v izobraževalno tehnološkem smislu naprednejši kot pa v podjetništvu, sodelovanju med različnimi institucijami ter tudi pri sodelovanju med samimi podjetji.
Na vrhu lestvice so sicer bogate države, jih je pa šest od desetih majhnih, kar kaže, da ni pomembna velikost, temveč kakovost, ki jo lahko nudimo, je dodal. Prvi dve mesti na lestvici pripadata Švici in Singapurju, tretja je Velika Britanija, četrte pa so ZDA. Glavni raziskovalec pri sestavi indeksa Eduardo Rodriguez-Montemayor je pojasnil, da se je Slovenija na lestvici s 27. mestom dobro odrezala, presegla je vse sosednje države z izjemo Avstrije.