Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Petra StoparPetra Stopar
Škofje balkanskih držav na obisku ad limina (foto: Radio Vatikan)
Škofje balkanskih držav na obisku ad limina

Ad limina: Nič več vnaprej pripravljenih papeževih govorov

Cerkev po svetu | 08.02.2017, 07:00 Marta Jerebič

Papež Frančišek spreminja prakso obiskov ad limina. Ko bodo člani škofovskih konferenc prišli poročat papežu o stanju v svojih krajevnih Cerkvah, se bo sveti oče le pogovarjal z njimi za zaprtimi vrati, ne bo pa imel uradnih nagovorov.

Kot poroča spletni portal tednika Družina, je vatikanski tiskovni predstavnik Greg Burke povedal, da odslej ob obiskih ad limina ne bo več na voljo vnaprej pripravljenih besedil papeževih nagovorov. V teh je papež doslej običajno – včasih tudi precej kritično – ocenjeval položaj katoliške Cerkve v posameznih državah. Vnaprej pripravljenih nagovorov pa običajno ni prebral, temveč je škofom le razdelil natisnjeno besedilo in jih nagovoril »s trenutnim navdihom«. Natisnjena besedila je Vatikan objavljal po končanih obiskih.

Burke je pojasnil, da papež Frančišek raje uporablja pogovorni jezik, kadar se pogovarja s škofi. Tiskovni urad tako odslej ne bo več posredoval spisanih besedil srečanj in ne bo objavljal notranjih informacij. Tako so na primer irski škofje sami pripravili tiskovno konferenco na sedežu Radia Vatikan, ravno tako so informacije o srečanju s papežem v intervjuju delili škofje iz balkanskih držav.

Cerkveno pravo predvideva, da voditelji katoliških škofij redno prihajajo v Rim na t. i. obiske ad limina Apostolorum, na katerih papeža in vatikanske urade seznanijo s stanjem Cerkve v posamezni državi. Med enim in drugim obiskom lahko mine različno veliko časa, ponavadi pa naj bi taki obiski potekali na 5 let. Naši škofje so ad limina nazadnje opravili leta 2008.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Papeževa vrnitev v Dom Sv. Marte (photo: Vatican news) Papeževa vrnitev v Dom Sv. Marte (photo: Vatican news)

Kakšno je papeževo zdravstveno stanje?

Zdravstveno stanje papeža Frančiška se počasi, vendar vztrajno izboljšuje, so danes sporočili z vatikanskega tiskovnega urada. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Matteo Bruni je novinarjem dejal, ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc) Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc)

Smo veliko več kot prijazne gospe

Materinski dan, ki ga v Sloveniji zaznamujemo 25. marca, ko v Katoliški Cerkvi obhajamo praznik Gospodovega oznanjenja, je priložnost za razmislek o nekaterih pomembnih izzivih naše družbe. Eden ...