Marjan BuničMarjan Bunič
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Papež: Pristna sprava med kristjani se bo lahko uresničila, ko bomo znali prepoznati darove drug drugih

| 26.01.2017, 08:22

Papež Frančišek je na včerajšnji praznik spreobrnitve apostola Pavla, obhajal ekumensko bogoslužje z večernicami v rimski baziliki sv. Pavla zunaj obzidja.

Slovesnosti ob sklepu molitvene osmine za edinost kristjanov so se kot običajno udeležili predstavniki vseh krščanskih veroizpovedi, ki so zastopane v Rimu. Sveti oče je v nagovoru med drugim spomnil na temo letošnje molitve za edinost med kristjani, da nas Kristusova ljubezen priganja k spravi. "Kristusova ljubezen: ne gre za našo ljubezen do Kristusa, temveč za Kristusovo ljubezen do nas. Na isti način sprava, h kateri smo spodbujeni, ni le naša iniciativa: je predvsem sprava, ki jo Bog ponudi nam v Kristusu. Prej kot človeško naprezanje vernikov, ki si prizadevajo preseči svoje razdeljenosti, je zastonjski Božji dar. Učinek tega daru osebi, ki ji je odpuščeno in je ljubljena, pa je poklicanost k oznanjevanju evangelija sprave v besedah in dejanjih, k življenju in pričevanju o spravljenem bivanju."

Nato se je sveti oče vprašal, kako oznanjati ta evangelij sprave po stoletjih razdeljenosti. Odgovor nam najprej ponuja Jezus, ki je dal svoje življenje, ko je umrl za vse. "Podobno so ambasadorji sprave poklicani dati življenje v njegovem imenu, ne živeti več sami zase, ampak Zanj, ki je umrl in vstal zanje. Kakor uči Jezus, življenje resnično pridobimo le, kadar ga izgubimo zaradi njegove ljubezni. To je revolucija, ki jo je živel Pavel, pa tudi večna krščanska revolucija: ne živeti več sami zase, za lastne koristi in podobo, temveč po Kristusovi podobi, Zanj in v skladu z Njim, z njegovo ljubeznijo in v njegovi ljubezni."

Za Cerkev in vsako krščansko veroizpoved je po Frančiškovih besedah to povabilo, da se ne bi opirali na programe, preračunavanje in prednosti, da se ne bi zanašali na trenutne priložnosti in modo, ampak da bi pot vedno iskali gledajoč Gospodov križ. "Pristna sprava med kristjani se bo lahko uresničila, ko bomo znali prepoznati darove drug drugih in se bomo zmožni s ponižnostjo in krotkostjo učiti drug od drugih, ne da bi pričakovali, do se bodo drugi najprej učili od nas."

Sveti oče je spomnil tudi na petstoletnice protestantske reformacije. Dejstvo, da se katoličani in protestanti danes lahko skupaj spominjajo dogodka, ki je ločil kristjane, in da to delajo z upanjem, s poudarkom na Jezusu in njegovem delu sprave, je pomemben cilj, je dejal.

Vir: Radio Vatikan

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Miha Novak (photo: Rok Mihevc) Miha Novak (photo: Rok Mihevc)

Prostor za moške, kjer iskrenost ni sramotna

V Kolokoviju smo gostili pripadnika Katakomb. Ne tistih, v katerih so zbirali prvi kristjani ob grobovih mučencev in molili, ampak tistih, ki imajo svoje prostore pri sv. Petru v Ljubljani. Tam se ...