Glavna razloga za ebelost sta pomanjkanje gibanja in neprimerna prehrana.
S projektom Uživajmo zdravo do zmanjšanja debelosti otrok in mladostnikov
Politika | 27.12.2016, 06:00 Petra Stopar
S koncem leta 2016 se bo sklenil enoletni projekt Uživajmo v zdravju, ki spodbuja zdravo prehrano in telesno dejavnost, predvsem v času izobraževanja. Potekal je pod okriljem Zavoda RS za šolstvo, sofinanciral pa ga je Norveški finančni mehanizem.
Na nedavni sklepni konferenci v Ljubljani je ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič poudarila, da je Slovenija ena izmed redkih evropskih držav s sistemsko urejenim in organiziranim sistemom šolske prehrane. Kljub temu sta prekomerna telesna teža in debelost pri otrocih in mladostnikih velik problem.
Enoletni projekt, ki se zaključuje 31. decembra, je po besedah vodje projekta Irene Simčič iz Zavoda RS za šolstvo nastal kot odziv na potrebe iz prakse. „Gre za celotni inovativni model za zagotavljanje življenjskega sloga s poudarkom na prehranjevanju, gibanju, preprečevanju in obravnavi debelosti pri otrocih, mladostnikih in odraslih,“ je pojasnila.
Po njenih besedah je pri projektu sodelovalo 48 osnovnih šol, devet območnih enot Nacionalnega inštituta za javno zdravje, več kot 500 učiteljev, 10.000 otrok in mladostnikov ter 12 zdravstvenih domov in dvanajst lokalnih skupnosti. V sklopu projekta so razvili tudi posebno aplikacijo, „ki omogoča pooblaščenim zdravnikom in učiteljem, otrokom in staršem oz. skrbnikom vpogled v podatke o otrokovi prehranjenosti in gibalni učinkovitosti ter morebitni zdravstveni ogroženosti“. Prav tako so razvili didaktična gradiva, ki prispevajo k prehranski pismenosti otrok.
Po mnenju Gregorja Juraka z ljubljanske Fakultete za šport se debelost med otroki vendarle zmanjšuje. To je ob septembrski predstavitvi projekta podkrepil s podatki analize telesnega in gibalnega razvoja otrok in mladine osnovnih in srednjih šol SLOfit, ki kažejo, da se je trend ustavil in se je število otrok s prekomerno težo začelo zmanjševati, tudi zahvaljujoč programu Zdrav življenjski slog.
Matej Gregorič z NIJZ pa je poudaril, da se šolarji prehranjujejo neredno, zlasti opuščajo zajtrk in izbirajo pretežno nezdrava živila in pijačo, ki vsebujejo preveč sladkorjev, nasičenih maščob in soli ter premalo vitaminov in mineralov. Vse to pa, kot je opozoril, lahko vodi do motene presnove sladkorja, debelosti in visokega pritiska.