Riga
Mladi iz Evrope na taizejskem srečanju v Rigi
Cerkev po svetu | 28.12.2016, 10:32 Marta Jerebič
Približno 25 tisoč mladih iz vse Evrope se je na tradicionalnem evropskem taizejskem srečanju zbralo v latvijski prestolnici Rigi. Taizejska skupnost se je odločila, da bodo letos mladi različnih krščanskih veroizpovedi razmišljali o tem, kako skupaj odpirati poti upanja. Sporočila so jim ob tem poslali tako verski predstavniki kot politični voditelji. Papež Frančišek jim je zaželel, da bi bili neomajni v upanju, in poudaril, da zlo nima zadnje besede v zgodovini. V organizaciji Skupnosti katoliške mladine se dogodka udeležuje tudi 275 mladih iz Slovenije.
Namen srečanja je, da mladi v družbi vrstnikov iz Evrope izkusijo ekumenski duh, se z vrstniki pogovarjajo o veri in pri skupnih molitvah odkrijejo pomen zbranosti in tišine. Pogovore pa bodo osredotočili na pomen upanja. Danes je namreč veliko ljudi zbeganih in prestrašenih zaradi nasilja, krivice, trpljenja in nesoglasij. Vtis imajo, da je zlo močnejše od vsega. Zato papež Frančišek mlade vabi, da bi s svojimi besedami in dejanji pokazali, da zlo v naši zgodovini nima zadnje besede. Papež tako upa, da bodo mladim ti dnevi, ko bodo skupaj v Rigi, pomagali, da se ne bodo bali svojih omejenosti, temveč bodo rasli v zaupanju v Jezusa.
Glede na sedanje napetosti bo prisotnost številnih mladih iz Ukrajine, Belorusije in Rusije imela poseben pomen. Voditelj Medškofijskega odbora za mladino Tone Česen dodaja:»To je prvič, da bo Evropsko srečanje mladih potekalo v eni izmed baltskih držav in v državi, ki je bila del nekdanje Sovjetske zveze. Zato je letošnje 39. romanje Zaupanja in sprave na zemlji zgodovinsko prelomno. V tem prostoru je zelo malo katoličanov, velika pa je prisotnost pravoslavnih in protestantov, zato bo to gotovo močna ekumenska izkušnja. Letos je šlo na pot pet avtobusov in še 18 članov pripravljalne skupine, ki gredo na pot nekaj dni prej in pripravijo vse za prihod glavnine romarjev.«
Letošnja tema se tako kot lanska o usmiljenju dotika migrantov, v času, ko se Evropa in posamezniki zapirajo pred njimi. Zato bodo mladi razpravljali o tem: »kako odpirati možnosti za prihodnost nas samih in ljudi, ki trkajo na naša vrata in iščejo boljšo prihodnost.«
Romarja Špela in Peter menita: »Da takšna srečanja lahko spreminjajo okolje, v katerem si. Da nimaš tega samo zase, ampak da to ponesemo naprej.«
»Po eni strani je to neko zagotovilo miru, saj ko se poznamo med seboj, smo si bolj domači, bolj prijateljski.«
Peter še dodaja, da je na srečanju obenem veliko veselja in po drugi strani umirjenosti. Gre za srečevanje narodov in dopolnjevanje kultur.
Evropsko taizejsko srečanje mladih se bo sklenilo 1. januarja.