Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Zbor Zarja iz Clevelanda (foto: Tone Ovsenik)
Zbor Zarja iz Clevelanda

Aktualno iz Clevelanda

Slovenci po svetu | 30.10.2016, 18:27 Matjaž Merljak

Stota obletnica mešanega pevskega zbora Zarja, Homecoming za absolvente svetoviške osnovne šole in občni zbor Slovenske pristave so aktualni dogodki, o katerih poroča Tone Ovsenik.

Današnja jesenska nedelja vidi dva dogodka v naši slovenski sredi. Prvo je zavidljiva stota obletnica mešanega pevskega zbora Zarja. Malo je društev ali organizacij, ki se lahko pohvali s praznovanjem stoletne zgodovine. Ohranjati slovensko pesem v tujini je kar pomembno in včasih tudi ni že tako lahko, ker tujina ali nova domovina, če se smem tako izraziti, postreže z mikljaji, ki bi človeka potegnili drugam. Prav zato je pohvale vredno članstvo, ki se trudi toliko let in ohranja svojo slovensko identiteto. Člani in članice pevskega zbora Zarja pod sedanjim pevovodjem Dougom Elersichem so podali svoj koncert danes v dvorani Slovenskega društvenega doma v Euclidu, predmestje, ki leži vzhodno od Clevelanda. Koncert narodnih in umetnih pesmi ob lepo zasedeni dvorani je zbor izvedel ob 15.00 uri. Po koncertu se je odvila prosta zabava s plesom.

Druga prireditev je pa takozvani “Homecoming” za absolvente svetoviške osnovne šole, bodisi angleške kakor tudi slovenske. To je neka vrnitev domov, ko se zberejo ljudje, ki so pred leti obiskovali osnovno osemletno šolo. Prvo vsi obiščejo sveto mašo, ki jo daruje župnik Božnar in nato se vse preseli v dvorano, kjer jih čaka okusno kosilo. Po kosilu sledijo krajši govori in počastijo tudi običajno tri osebe, ki so na en ali drugi način izstopili. Letos so počastili Frances Cizel, Tomaža Lobeta in pa Dano Leonard (posthumno). Po uradnem delu dneva se pa razvije prijateljski pogovor, kjer se sliši obujanje spominov na mlajše, srečne dni, ko je bilo življenje bolj preprosto, brezskrbno.

Stoletni slovenski zbor Zarja med nastopom v mestni hiši v Clevelandu
Stoletni slovenski zbor Zarja med nastopom v mestni hiši v Clevelandu aprila letos © USZS

V mesečniku Slovenski ameriški časi ta mesec beremo odlomek iz knjige dr. Edija Gobca, Slovenski ameriški izumitelji in inovatorji, o Josephu Sutterju, Suhadolcu, njegov oče je pač emigriral v Združene države iz Slovenije. Joe Sutter, kot je bil znan, je oče velikega letala Boeing 747. Joseph Sutter je zapustil ta svet preteklega 30. avgusta. Pred šestimi leti je dr. Gobec prejel prostoročno zahvalno pismo gospoda Suhadolca o lepem članku, napisanem v omenjenem časniku in še istočasno poslal pozdrave sorodniku Pavlu Koširju, ki je eden od uspešnih industrialistov tu med nami. Ta bogata knjiga, Slovenski ameriški izumitelji in inovatorji, ki je bila izdana v obeh jezikih, slovenskem in angleškem, v založbi ljubljanske Družine, se da dobiti tu kakor tudi v Sloveniji, še celo na Amazon.com.

Preteklo nedeljo, sončno in jesensko toplo, so se zbrali člani Slovenske pristave v dvorani in izvedli občni zbor. Brez zapletov so izvolili novega predsednika Metoda Ilca z ostalimi odborniki za prihodnje leto. Naj jih spremlja Božja Previdnost, da bodo uspešno vodili Pristavo v prihodnjem letu.

Slovenci po svetu
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...