Predsednik Pahor med slovenskimi otroki v Argentini
Zgodovinski dogodek za rojake in za Slovenijo
Slovenci po svetu | 29.10.2016, 10:35 Matjaž Merljak
O obisku predsednika Boruta Pahorja, ki prejšnji konec tedna kot prvi predsednik Republike Slovenije obiskal rojake v Argentini in se srečal s predsednikom Macrijem, simbolno odprl nove prostore slovenskega veleposlaništva v Buenos Airesu, obiskal Slovensko hišo ter domove Bernal, Triglav in Pristava, smo se pogovarjali z urednikom tednika Svobodna Slovenija iz Buenos Airesa, Tonetom Mizeritom.
Obisk je bil vesel dogodek za njih, pomemben pa je tudi za Slovenijo. Borut Pahor je, ko je bil še predsednik vlade na zadnji seji sveta za Slovence po svetu, ki je kot predsednik vlade predsedoval, dejal, da bi rad obiskal Argentino, a to zaradi političnih ni bilo izvedljivo, je dejal Mizerit in naglasil, da naj bi Pahor to potovanje izbral kot enega izmed korakov, ki naj bi vodil do sprave v narodu, ker Slovenci v Argentini predstavljajo tisti del naroda, ki je najbolj povezan v polpretekli zgodovini s komunistično stranjo.
Predsednik Pahor je obiskal nekaj pomembnih slovenskih ustanov Slovencev v Argentini, tako povojno kot predvojno skupnost. Razlik, ki so bile v preteklosti in nasprotij, ni več. Trenutno so vsi povezani in podobnih misli - vsi imajo Slovenijo za skupno domovino. Zgledno sodelujejo, zlasti ko nastopajo pred argentinsko javnostjo. Obisk v Slovenski hiši pa je bil po Mizeritovih besedah pomemben zato, ker imajo tam spomenik padlim med vojno in revolucijo in predsednik Pahor je predenj kot simbolno gesto sprave položil slovenski šopek - nagelj, rožmarin, roženkravt in s tem pokazal spoštovanje do teh mrtvih in spoštovanje do skupnosti, ki nanje ohranja spomin. »Veseli smo tega obiska in prepričani smo, da on to dela iskreno,« je dodal Tone Mizerit.
Boruta Pahorja sta na obisku v Argentini spremljala minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc in svetovalec v uradu predsednika republike, nekdanji minister za Slovence po svetu, Boštjan Žekš. To po Mizeritovem mnenju kaže na pomembnost, ki jo vodstvo slovenske države polaga na izseljenstvo. Narodno vprašanje po njegovem ni dovolj na vidiku: »Izven Slovenije živi 20 odstotkov narodnega telesa in mislim, da bi bilo na tej točki treba veliko delovati ... V Sloveniji se ne zavedajo pomembnosti in potenciala tega dela narodnega telesa ... Slovenija si ne more privoščiti, da izgublja ta del narodnega telesa, ki je raztresen po vsem svetu ...Torej je ta obisk in v taki delegaciji znamenja spoštovanja.«
Predsednik države je Argentino obiskal le 14 dni po pomembni prireditvi Slovenski dan. Toneta Mizerita smo vprašali, ali ne bi bili rojaki bolj veseli, če bi prišel takrat? Temu je pritrdil, da v isti sapi dodal, da je težko zahtevati, da bi meddržavne obiske ravnali po dogodkih slovenske skupnosti. Glavna točka obiske predsednika Pahorja je bilo nenazadnje srečanje z argentinskim predsednikom Macrijem.