Marko ZupanMarko Zupan

Tonin: Upanje je ubil občutek dvojnih meril

Politika | 25.10.2016, 09:21 Petra Stopar

25. oktober 1991 je po besedah poslanca v Državnem zboru Mateja Tonina dan, ko je »okupatorska vojska dokončno zapustila Slovenijo in takrat je slednja tudi pravno-formalno zaživela samostojno in svobodno, zato je ta dan zagotovo pomemben mejnik v naši zgodovini«. Z vodjo poslanske skupine NSi smo se pogovarjali o razmerah v naši državi po 25 letih, ko se zdi, da je treba najti »novo upanje za Slovenijo«.

O načinih, kako priti do upanja in veselja, ki je bilo v zgodovini slovenskega naroda največje ob plebiscitarni odločitvi leta 1990, nato pa ob osamosvojitvi, poslanec in občinski svetnik Občine Kamnik piše v knjigi Upanje za Slovenijo. V njej tematizira osrednja slovenska družbena, gospodarska in politična vprašanja ter hkrati predlaga konkretne rešitve za bolj svobodno, varno in pravično državo. »To so tri tipične vrednote, ki jih zagovarjamo krščanski demokrati, na nek način pa predstavljajo zelo preprosto formulo za boljšo Slovenijo,« je pojasnil v pogovoru za Radio Ognjišče.

Želi si, da bi imeli vsi ljudje enake začetne možnosti, da bi jim zagotovili varnost v najširšem smislu in da bi za vse veljala enaka pravila igre. O enakih možnostih za vse je povedal, da je za to treba predvsem »spremeniti šolski sistem, ki danes ustvarja ogromno število funkcionalno nepismenih mladih in jih usmeriti v področja, ki jih ta država potrebuje, da je treba spremeniti javno upravo, da bo ta prva pomoč pri realizaciji naših idej in ne prva ovira, in da je treba spremeniti tudi poslovno okolje«. Pri zagotavljanju varnosti poslanec govori o tem, »kaj je treba storiti, da se bomo počutili fizično varni, pa tudi varni po upokojitvi, izgubi službe ali v bolezni«. Najpomembnejša pa je po njegovem mnenju pravičnost, ki pomeni »enaka pravila za vse«.

Ko je preverjal statistične podatke, je ugotovil, da so bile materialne in gmotne okoliščine v devetdesetih letih »veliko slabše kot danes, celo več brezposelnih je bilo, a ljudje so bili mnogo bolj optimistični«. »Ko se človek vpraša, kaj je tisto, kar nam je ubilo ta optimizem in upanje, je to občutek dvojnih meril. Ljudi najbolj iritira, da za nekatere veljajo posebna, ’posvečena’ pravila, za druge nekoliko drugačna. Zaradi tega so razočarani nad državo,« je prepričan Tonin.

Politika, Oddaje
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...