Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Sveta vrata v Repentabru (foto: Peter Cvelbar)
Sveta vrata v Repentabru

Na Repentabru so imeli odprta sveta vrata

Slovenci po svetu | 02.09.2016, 09:31 Matjaž Merljak

V izrednem svetem letu usmiljenja, ki ga je razglasil papež Frančišek, so bila po odloku tržaškega škofa Crepaldija tudi v starodavnem svetišču na Repentabru odprta sveta vrata, zlasti za slovenske vernike. V tem »kraju milosti« so od 7. do 15. avgusta vsi svetoletni obredi potekali v slovenščini.

Ta tradicionalni slovenski romarski kraj na Tržaškem letos obhaja 700-letnico svoje prve omembe. Navodila, kako pridobiti svetoletni popolni odpustek in za posamična ali skupinska romanja, je tržaška škofija objavila tudi v slovenščini v škofijskem Liturgičnem pripomočku, da bi čim več ljudi prevzela spodbuda, naj bodo tudi sami usmiljeni, kakor je usmiljen njihov nebeški Oče.

Od odprtja svetih vrat v nedeljo, 7. avgusta, s posebnim obredom so se na Repentabru vse do 15. avgusta zvrstila še druga romanja ob udeležbi številnih romarjev in slovenskih duhovnikov. Pri mnogih so se romarji zbrali pod gričem, na katerem je postavljena cerkev, in se v procesiji podali do svetih vrat. Tako so se v ponedeljek v svetišče podali romarji iz sosednjih župnij: Povirja, Sežane, Zgonika, Tomaja in Dutovelj.

Slovenost je vodil Anton Bedenčič
Slovenost je vodil Anton Bedenčič © Peter Cvelbar

Sredino romanje je bilo v znamenju ostarelih in bolnih. Organizirali so ga člani Vincencijeve konference iz Trsta. Udeležilo se ga je nepričakovano veliko število udeležencev, kljub kislemu in hladnemu vremenu. V procesiji so romarji šli skozi sveta vrata k evharistični daritvi, krstni obnovi in posebnemu maziljenju. Obred sta ob diakonovi pomoči darovala župnijski vikar pri sv. Jakobu in duhovni svetovalec Vincencijeve konference Klemen Zalar ter škofov vikar za Slovence in repentabrski župnik Anton Bedenčič. Romarji so se po obredih zadržali pod šotorsko streho, kjer so lahko prijateljsko pokramljali ob domačih dobrotah.

Maševal je tržaški nadškof Crepaldi
Maševal je tržaški nadškof Crepaldi © Peter Cvelbar

V petek je bil na vrsti še romarski shod vseh slovenskih župnij tržaške škofije in mestnih slovenskih verskih središč, v soboto, 13. avgusta pa so v svetišče romali skavti in druga mladina. Ta sobota je že pomenila uvod v tradicionalno praznovanje Velikega šmarna, ki leto za letom privablja romarje in druge obiskovalce k Mariji Vnebovzeti. Ob tem velikem Marijinem prazniku celotna župnijska skupnost strne svoje vrste in složno pripravi in izvede štiridnevno praznovanje, ki ga zaključijo 16. avgusta, na god sv. Roka, zavetnika Repentabra in njegovih vasi.

Verska razsežnost praznika je nedvomno glavna, verniki radi prisostvujejo obredju, ponujene pa so jim še tradicionalne kraške dobrote, zlasti slovijo sladki kuhani štruklji. V to občuteno versko praznično vzdušje so neprisiljeno vpleteni nekateri privlačni kulturni dogodki. V soboto, 13. avgusta, so tako odprli likovno razstavo tržaškega slikarja Edija Žerjala z naslovom In itinere - Na poti. Ob tej priložnosti je nastopil Združeni mešani pevski zbor Repentabor, ki ga vodi Kristina Cotič.

Ogled razstave  tržaškega slikarja Edija Žerjala
Ogled razstave tržaškega slikarja Edija Žerjala © Peter Cvelbar

V nedeljo so romarji prihiteli že k jutranji sv. maši; ob dobro založenih kioskih so se lahko zadržali ves dan, vse do večera, ko je v polno zasedeni cerkvi nastopil moški pevski zbor Fantje izpod Grmade – letos obhaja 50. obletnico delovanja - pod vodstvom Hermana Antoniča.

Na praznik Marije Vnebovzete je bila prva romarska maša ob 8. uri v cerkvi, ob desetih pa je na prostem daroval slovesno sveto mašo nadškof Giampaolo Crepaldi, tržaški škof, ob somaševanju vikarja Antona Bedenčiča. Po običaju privabi največ romarjev popoldanska sveta maša pod lipami pred Marijinem svetiščem. Letos jo je daroval, ob somaševanju mnogih slovenskih duhovnikov, predstojnik slovenskih salezijancev Janez Potočnik. V svoji pridigi je podčrtal pomen Božje matere Marije. Mašo so oblikovali pevci združenega zbora Zveze cerkvenih pevskih zborov pod vodstvom Edija Raceta. V prepolni cerkvi so sledile litanije, za tem pa je dekan in škofov vikar za Slovence, domači župnik Anton Bedenčič s krajšim obredom sveta vrata zaprl.

Številni romarji in obiskovalci so ves dan in še pozno zvečer prihajali na repentabrski grič, kjer so jim marljivi domačini stregli z dobrotami, med katerimi najbolj slovijo sladki kuhani štruklji.

Med sveto mašo na prostem na Repentabru
Med sveto mašo na prostem na Repentabru © Peter Cvelbar

Na zadnji praznični dan so se spomnili zavetnika sv. Roka, najprej z jutranjo mašo, kasneje pa so praznovanje nadaljevali v prijetni senci lip pred cerkvijo. Zvečer so s svojim nastopom tradicionalno zaokrožili praznik glasbeniki Godbenega društva iz Nabrežine, kraja, ki ga prav tako ščiti sv. Rok.

Starodavna postojanka slovenske prisotnosti Repentabor, svetišče zgrajeno v čast Mariji Vnebovzeti na gričku, je tako ob naklonjenem vremenu uspešno zaključila svoje velikošmarensko praznovanje, celotna verska skupnost pa je globoko doživela romarska srečanja ob svetih vratih.

Slovenci po svetu
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...