Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Za svoje srce je odgovoren vsak sam

Slovenija | 29.09.2016, 12:14

Potrebno je le nekaj sprememb in naše srce bo ostalo močno in zdravo. To je ključno sporočilo ob svetovnem dnevu srca: zdrav način življenja, preverjanje pokazateljev lastnega zdravstvenega stanja, pravočasno ukrepanje ob pojavu znakov, ki lahko vodijo v bolezen.

Slovenija je uspešna na področju preventive bolezni srca in ožilja, a ljudje še vedno umirajo prezgodaj. Glavni razlog je nezdrav način življenja. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije opozarja, da je za svoje zdravje odgovoren vsak sam. Za zdravljenje bolezni srca je predvsem pomembno pravočasno odkrivanje bolezenskih znakov in dosledno sodelovanje bolnika pri zdravljenju. Preprečimo lahko vsaj 80 odstotkov prezgodnjih smrti zaradi bolezni srca in ožilja, če se bomo izognili glavnim dejavnikom tveganja za njihov nastanek: kajenju, nezdravemu prehranjevanju, telesni nedejavnosti, škodljivemu uživanju alkohola. »Geslo letošnjega svetovnega dne srca je »Dajmo življenju moč«, ki sporoča ljudem, da je treba za srce poskrbeti, da bo dolgo in zvesto delovalo za naše zdravje in življenje, skratka, da bomo imeli kvalitetno starost,« je za Radio Ognjišče povedal dr. Matija Cevc, predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. »Da damo srcu moč, naredimo tako, da ga na nek način zaščitimo tako, da se izogibamo vsem dejavnikom, ki to moč srca načenjajo. Tu govorimo o primarni preventivi, zdravljenju, preden pride do kakšne že razvite srčno-žilne bolezni. Med temi ogrožajočimi dejavniki je definitivno kajenje, neredna telesna dejavnost, nezdrava prehrana.« Kot je povedal dr. Cevc, danes ni več ključno, da iz prehrane izključujemo določena živila, kot je bil včasih holesterol. Danes poudarjajo, da mora biti vzorec prehranjevanja tak, ki bo preprečil nastanek sladkornih bolezni ali t. i. sekundarnih motenj v presnovi maščob. Tudi pri redni telesni dejavnosti ni potrebno pretiravanje, zadostujejo že sprehodi in zmerna telesna aktivnost.

Ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni je srčno popuščanje, ki bolnikom močno spremeni življenje. »To je sindrom, ki je vedno pogostejši v naši druži, ki se stara. Izredno pomembno za uspešno zdravljenje je to, da jo pravočasno prepoznamo, ker tako lahko upočasnimo njeno napredovanje in iz tega izhajajoče bistveno poslabšanje kvalitete življenja. «

»Kajenje bi morali obravnavati kot nasilje nad otroki«

Društvo odločno podpira spremembe kadilskega zakona. »Z njim bi drastično skušali omejiti dostopnost cigaret mladini in tudi zmanjšali izpostavljenost tobačnemu dimu, denimo tako, da bi prepovedali kajenje v avtomobilih. Moj pogled na to je tudi tak, da bi morali kajenje v domovih, če je tam prisoten tudi otrok, obravnavati enako kot nasilje nad otroki. Že v otroštvu začenjamo s slabim zgledom, pasivno kajenje otrok pa jim že takrat načenja zdravje,« je zatrdil dr. Cevc.

Slovenija, Svet, Zdravstvo
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...