Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Na mariborski onkologiji prva obsevanja ne prej kot v mesecu dni

Politika | 20.09.2016, 15:50 Petra Stopar

Lani so v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor odprli nov onkološki oddelek, ki delno že deluje in obravnava bolnike, pred kratkim pa so podpisali tudi pogodbo o sodelovanju z ljubljanskim onkološkim inštitutom, kar bo omogočilo tudi obsevanja bolnikov, ki se morajo voziti v Ljubljano. Čakajo le še na dovoljenje. Polno delovanje oddelka naj bi bilo vzpostavljeno ne prej kot v mesecu dni.

Kot pravi strokovna direktorica UKC Maribor Darja Arko, je sklepanje pogodbe z onkološkim inštitutom trajalo tako dolgo zaradi usklajevanja z zahtevami Uprave RS za varstvo pred sevanjem. »Treba je pridobiti dovoljenje Uprave RS za varstvo pred sevanjem, ki ga do sedaj nismo mogli pridobiti, saj nimamo ključnih ljudi, to so pooblaščeni izvedenci medicinske fizike, ki so potrebni za to, da to dovoljenje lahko pridobimo in začnemo delati,« je pojasnila in dodala, da se bodo najprej začela obsevanja najtežjih bolnikov, »nato pa bomo postopno uvajali dejavnosti, za katere smo se dogovorili, to so področja raka dojk, pljuč in prebavil«.

Ob tem je poudarila, da postopkov ni mogoče pospešiti, saj želijo zagotoviti stoodstotno varnost, hkrati je treba oddelek kadrovsko napolniti. Trenutno imajo v enoti za radiologijo specialistko radioterapije, pet je specializantov. Polno bo lahko enota začela delovati šele, ko bodo slednji zaključili specializacijo, kar pričakujejo konec leta 2019.

Pomoč onkološkega inštituta pa v UKC Maribor potrebujejo predvsem za zagotavljanje druge kontrole. Za zdaj so dogovorjeni za prihod specialista radioterapevta in medicinskega fizika iz Ljubljane dvakrat na teden, kasneje enkrat. To sodelovanje naj bi potekalo, vse dokler UKC Maribor ne usposobi dovolj lastnega kadra.

Glede na to, da je imel prejšnji direktor Gregor Pivec nekatere pomisleke v zvezi s sodelovanjem z onkološkim inštitutom, saj da bi lahko bila pogodba sporna, kot je bila sporna pogodba, ki jo je sklenil z anesteziologi s Hrvaške, je sedanji v. d. direktorja Janez Lavre poudaril, da je sklenjena pogodba skladna s slovenskim pravnim redom.

O tem, kakšno je zdaj stanje na anesteziologiji, pa je za naš radio povedal, da so pri organizaciji kadrov delno uspešni: »Čakamo na dokončni odgovor UKC Ljubljana, da bi nam pomagal v določenih delih, iščemo kolege po Sloveniji, ki so pripravljeni delati nekaj več, kjer imamo nekaj posluha vodstev zavodov, da dobivajo soglasja za delo. Stanje se tako postopno izboljšuje.« Dodal je, da so letos zaposlili tri specializante, medtem ko se je eden odločil, da bo v bolnišnici ostal, naslednje leto bodo specializacijo končali štirje, letos pa bodo v jesenskem roku razpisali še dve specializaciji, da zapolnijo vsa prazna mesta.

Politika, Zdravstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...