Napis v Slovenskem kulturnem vrtu v Clevelandu
V Clevelandu je tudi slovenski kulturni vrt
Slovenci po svetu | 29.08.2016, 11:33 Matjaž Merljak
Kipi Simona Gregorčiča, Ivana Cankarja, Ivana Zormana in Friderika Barage so postavljeni v Clevelandu v Slovenskem kulturnem vrtu. O tem in drugih dogodkih iz Clevelanda poroča Tone Ovsenik.
Letošnje počitnice otrok so že zgodovina. Mladi so se že vrnili v šolske klopi. Slovenske sobotne šole pa pričnejo svojo urnik v župniji Marije Vnebovzete v soboto, 17. septembra. Svetoviška šola pa to počne malce drugače. Vpisovanje v šolsko leto bo v nedeljo, 18. septembra, po maši in pouk se bo pričel naslednjo soboto, 24. septembra. Pri svetem Vidu poteka tudi tečaj slovenščine za odrasle in ta se prične v soboto, 10. septembra, in poteka vsako drugo soboto v mesecu. Poleg teh poukov slovenskega jezika je tudi na voljo preko interneta, ki ga vodi profesor Luka Zibelnik, ljubljanske univerze.
Danes je romanje k Žalostni Materi Božji v bližnje mestece Bellvue, Ohio. Je to vsakoletno romanje rojakov. Letošnje romanje je toliko bogatejše, ker ga vodita dva Jezuitska duhovnika iz Slovenije, Damjan Ristič in Peter Rožič. Darovala bosta sveto mašo in po kosilu poteka križev pot po gozdni poti in pete litanije Matere Božje.
Kulturni vrtovi v Clevelandu letos slavijo stoto obletnico. Leta 1916 je padla zamisel, da se ustanovijo kulturni vrtovi za vsako narodno skupino, ki bi to želela, imeti svoj vrt v verigi 31-ih vrtov. Površina teh vrtov znaša več kot 111 hektarov in leži v lepi dolinici z reko, lepo cesto in mogočnim drevjem. Prvi je bil izpostavljen angleškemu velikanu Williamu Shakespearu, torej Britanski vrt. Temu je sledil Hebrejski vrt in nato so sledile druge narodnosti in si rezervirale svoj prostor. Med te je tudi pripadel Jugoslovanski vrt, ki je bil slavnostno odprt leta 1938. Na odprtju tega vrta je bilo navzočih čez 100,000 ljudi, med njimi tudi vsi politiki, senatorji, župani. Med njimi je bil tudi Frank Lavše, takratni sodnik in poznejši župan in senator.
Po razpadu Jugoslavije je ta vrt pripadel Slovencem, ki ga poseben odbor vzdržuje že vsa leta. Hrvati in Srbi so dobili svoj prostor drugje v bližini. Na slovenskem vrtu so se odvijale, posebno po prihodu beguncev, vse proslave in pomembni dogodki. Te slavnosti sedaj praznujemo po večini na Slovenski pristavi.
Slovenski vrt je pa še vedno oskrbovan in na njem stojijo kipi Simona Gregorčiča, Ivana Cankarja, Ivana Zormana in Friderika Barage. Prvotno je bilo dogovorjeno, da bi vsaka narodnost vzdrževala svoje vrtove, a v času velike depresije je bilo to vse težje. Da bi vrtovi ostali, je na pomoč skočilo mesto samo, ki je s pomočjo federativnih sredstev omogočilo, da vrtovi ostanejo kot so.
Ti Kulturni vrtovi letos praznujejo svojo stoto obletnico, ki je zabeležena prav danes, 28. avgusta. Ta dan je osnovan kot One World Day. Obeta se bogat program narodnostnih skupin z parado in govori.