Marjan BuničMarjan Bunič
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup
Telovska procesija 1947 v Špitalu (foto: Iz razstave Rafaelove družbe)
Telovska procesija 1947 v Špitalu

V Piran prihaja razstava o beguncih v Avstriji

Slovenci po svetu | 16.08.2016, 11:45 Matjaž Merljak

Rafaelova družba vabi k ogledu razstava arhivskih fotografij o slovenskih beguncih po letu 1945 v Avstriji. Ta bo od danes do 16. septembra 2016 v Minoritskem samostanu sv. Frančiška v Piranu. Nocoj ob 20.30 bo ob odprtju razstave predavanje dr. Helena Jaklitsch o življenju beguncev.

Janez Rihar, nekdanji ravnatelj Rafaelove družbe, je zapisal: Slovensko povojno begunstvo je fenomen, čisto drugačno od običajnega pojma begunstva, kot smo ga doživljali na primer še pred časom ob južnih narodih. Slovenska politična emigracija v Avstriji in Italiji je v skrajno neugodnih okoliščinah in barakarskem okolju uresničila vse bistvene strukture urejene družbe, kar je mimogrede tudi dokaz državotvornosti - in to naroda, ki je bil genocidno napaden.

Leta 2006 je Rafaelova družba ob 100-letnici svoje ustanovitve prvič razstavila del bogatega fotografskega arhiva, ki prikazuje življenje Slovencev v dveh izmed več povojnih begunskih taborišč, preden se je večina beguncev razselila po svetu, in sicer življenje v taboriščih Peggetz pri Lienzu in Špital ob Dravi.

Bogato slikovno gradivo Rafaelove družbe je kar klicalo tudi po knjižni izdaji in tako je oktobra 2014 v sozaložništvu Rafaelove družbe in Družine izšla lepa fotografska monografija. Knjiga obsega okrog tristo strani in več sto fotografij, ki so razporejene po poglavjih: Novo življenje, Delo za preživetje, Zdravstvena oskrba, Prehrana, Otroci pa so rastli, Šolanje, Kulturna dejavnost, Šport in skavti, Versko življenje, Obiski na Ljubelju, romanja, izleti, praznovanja ter Slovo in odhod v svet. V posamezna poglavja bralca uvedejo umetniška besedila izseljenskih avtorjev.

Knjiga vsebuje obširen zgodovinski oris slovenskega povojnega begunstva spod peresa mag. Helene Jaklitsch. Povzetek spremne študije je preveden tudi v angleški in španski jezik. Knjigo je oblikoval Klemen Kunaver. Izid knjige je finančno podprl tudi Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Slovenci po svetu
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...